TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Bir gün hatırlamak yeterli mi?

Bir gün hatırlamak yeterli mi?

4 Ekim, her sene Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor.  Evet can dostlarımız için böyle bir günün olması, onları anımsamamız hatta farkında olmayanların bile bir nebze olsun farkına varması için güzel bir gün. Ama sizce yeterli mi?

Hala sadece bir hevesle alınan ve sonrasında sokağa bırakılan, açlıktan hatta susuzluktan ölen, eziyet gören hayvanların olduğu dünyada bir gün onları hatırlamak bence yeterli değil. Malum yaz mevsimi bitti. Sezon tamamlandı. Kısacası keyif bitti, kışlık evlere büyük oranda dönüldü. Şimdi tatil yörelerinde sokaklara gidip baktığınız da birçok yerde cins kedi ve köpekleri görebilirsiniz. Bu hayvanlar otellerde yer ayırtıp tatile gelmiş ve artık sahil kenarına yerleşeyim de burada hayatımı geçireyim demiş olamaz sanırım. 
Çocuklarının yada kendilerinin hevesleriyle insanların aldıkları, yazlıklarında, açık alanlarda yaz boyu vakit geçirdiği ve sonrasında kışın evlerde bakımını yapamayacağını düşündüğü için terk ettiği hayvanlar. Tüm yaz sahillerde peşlerinden ayırmadıkları, oyuncak gibi sadece insanlara şirin gözükmek için yanlarında gezdirdikleri hayvanları, vicdansızca bırakıp arkalarına bile bakmadan bırakıp giden insanlardan bahsediyorum. 

Öyle ki evlerde mamalarla beslenmeye alışmış, sıcak yaz gününde suyu önüne verilmiş ve bakımları yapılmış hayvanların bir anda terk edildiğini bir hayal edin. Yada bırakın hayal etmeyi kendinizi onların yerine koyun. Terk edildiğini sizce anlamıyor mu? Peki ya kışın ne olacak? O ellerinizle beslediğiniz hayvanlar nereden ne bulup da beslenecek. Belki doğduğundan beri soğuk görmemiş hayvan buz gibi havada nasıl sığınacak bir yer bulacak? 

Evet onların bize, ilgimize, sevgimize ve desteğimize ihtiyaçları var. Bunu sağlamak insanlık olarak görevlerimiz arasında bence. Ama bunu yaparken sonunda vazgeçeceksek ve terk edeceksek hiç yeltenmeyelim. Burada yavruyken sahiplendiği bir hayvanı uzun yıllar koruyan kişileri bir kenara bırakıyorum. Ve onlara teşekkür ediyorum. Bir hayvanın yaşam hakkına, yaşamasına hatta mutlu olmasına katkı sunan herkesin de saygıyı hak ettiğine inanıyorum. Sokakta yaşayan hayvanlara mama sağlayandan evlerini onlara yuva yapanlara kadar hepsine. Bu dünyada yalnız değiliz ve sadece bize ait değil. Dostlarımızla paylaşmalıyız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR