TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Biraz rehavete mi kapıldık?

Biraz rehavete mi kapıldık?

Biliyorum birçoğumuz pandemiden ve getirdiği sıkıntılardan artık çok yorulduk. Pandemi nedeniyle yakınlarını kaybedenler ise bu süreçte yorulmaktan öte önemli üzüntü de yaşadı. Neredeyse 1 sene olacak pandeminin ilk olarak Türkiye’de görülmesinden bu yana. Aylardır ciddi anlamda tedbirlere uyarken son dönemde biraz rehavete mi kapıldık sanki? Bu benim gözlemim diyebilirim. 

Sağlık Bakanlığı’ndan yayınlanan 2 Şubat koronavirüs tablosuna baktığımızda vaka sayısı 7 bin 795 olarak görülüyor. Evet eskiye nazaran vaka sayılarında ciddi bir düşüş yaşandı ancak bu tamamen bittiği anlamına gelmiyor. Gördüğümüz gibi pandemi tehlikesi hala devam ediyor. Belirlenen tedbirlere uymazsak ve ciddiye almazsak sayıların artmasına neden olabiliriz. 

Aynı tabloda vefat eden vatandaşlarımızın sayısı ise 26 bin 237 olarak açıklandı. Bu rakamı aileleriyle, çocuklarıyla, eşleriyle daha birçok kişiyle düşündüğünüzde kaç bin kişinin pandemide canının yandığını görebiliriz. Tehlike geçmiş değil. Lütfen biraz daha sabırla hareket edelim. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymayı sürdürelim. Bakın bir çok iş yeri bu süreçte alınan kararlara uyarak fedakarlık ediyor. Birçok insan hala evlerinde kalarak pandemi kurallarına uyuyor. Ama hep beraber dikkat edilmezse eski rakamlara yine ulaşılabilir. Bunu istemeyiz elbette. 

Ancak özellikle Efeler’de sokaklardaki kalabalıklar insanı pandemi sürecinde düşündürüyor. Tabi ki iş için sokakta olanlara bir şey diyemeyiz. Ekonomik hayat da devam etmeli ancak parklarda, meydanlarda öyle kalabalıklar oluyor ki bazen gerçekten pandemi öncesini aratmıyor. İnsanların hava almaya çıkması, vakit geçirmesinde sorun yok. Esnaftan alışveriş yapması da böylesi bir dönemde çok değerli. Ancak sosyal mesafeyi fazlasıyla göz ardı eden insanlar var. Hala maske kullanımı konusunda dikkatsiz kişileri görmek mümkün. Bizler basın olarak bu konuyu sık sık gündeme getirmeye devam edeceğiz.  


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR