TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

BİRAZ SAYGI

BİRAZ SAYGI

Aydınlılar bilir yaz aylarında en büyük keyiflerden birisi balkondaki akşam oturmalarıdır.

***

Bütün gün yaşanan bunaltıcı sıcak hava tam yerinin hafif bir esintiye bırakır. Demlediğiniz çayınızı ailenizle belki de dostlarınızla yudumlarsınız. Sohbet sohbeti açarken birden sokaktan garip sesler gelmeye başlar, anlamsız bir egzoz sesine eşlik eden garip bir müzik gürültüsünü işitirsiniz.

***
Bir çoğunuzun ‘daha dün akşam yaşadık’ dediğini duyar gibiyim. Sadece Aydın’ın değil ve sadece bugünün değil bu sorun. Yıllardır olan ve yıllardır da anlam vermediğim sorun. Arabadan yüksek sesle müzik dinlemek.

***
Öyle yoldan geçerken kısık da olsa kulağımıza gelen seslerden bahsetmiyorum. Onlar bile masum kalıyor bazen gerçekten. Konu, bile bile müziği açarak sokaklardan gezmek.

***
Bir çoğumuz araçlarımızda müzik dinlemeyi seviyoruz. Ancak bizim dinlediğimiz müziklerin başkasını rahatsız etmesi ne kadar doğru?

***
Bir toplumda yaşıyoruz. Önünden geçtiğimiz evlerde belki de uyumaya çalışan bir hasta, ertesi gün sınavına çalışan bir öğrenci ya da evladını uyutmaya çalışan bir anne olabilir. Biraz empati yapmalıyız. Bir gün bizlerin de o sessizliğe ihtiyaç duyabileceğimizi unutmayalım.

***
Bunun bir başka yönü de bir sokağa girdiğinde fazla olan sesi kısarak yoluna ilerleyen sürücüler. Yani herkes kötü örnek değil aslında. Elbette hem keyfini çıkaran hem de saygılı olan kişiler var. Ancak bir kaç kötü örnek dikkat çekiyor. Bence, birbirimize ne kadar çok saygılı olursak o kadar huzurlu bir toplumda yaşarız.

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR