TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Birbirinin aynısı soğuk yapılar

Birbirinin aynısı soğuk yapılar

Köşe yazılarımda bir çok kez geçmişe özlem okumuşsunuzdur. Bazen bir plak cızırtısının keyfini, bazense çocukluk özlemlerimizi taşıdım köşelere. Kabul ediyorum geçmişi, geçmiş hatıralara ve yaşanmışlıkları çok seviyorum. Aslında onlara bakınca mutlu oluyorum, saygı duyuyorum diyebilirim. En önemlisi de hikayeleri çekiyor kendisine sanırım bir plağın, eşyanın ya da evlerin. 
Evler demişken, siz de son dönemde birbirinin benzeri, beton yığını evlere dikkat ediyor musunuz. Son dönemde derken 3-5 yıl da değil. Belki 30 senedir diyebiliriz. Bir mimar değilim, elbette işin teknik detaylarını bilemem ama bahsetmek istediği aslında biraz estetik. 
Aydın gibi tarihin farklı dönemlerine yaşamış insanlara ev sahipliği yapmış bir şehirde yaşadığınızda aslında geçmişle günümüz arasındaki mimari farkları çok daha net görebiliyorsunuz. Teknolojinin gelişmesiyle belki ev yapmak kolaylaştı ancak beraberinde tekdüzeliği de getirdi. Atalarımızın tasarımından, kullanımına en ince ayrıntısına kadar düşündüğü ve ortaya çıkardığı eserleri Aydın’ın eski mahallelerinde görmeniz mümkün. Şöyle bir dolaşsanız hayran kalırsınız. Hele bir de günümüze kadar gelmiş ve bakımdan geçirilmiş ise durup uzun süre bakmaktan kendinizi alamayabilirsiniz. 
Ancak son 20-30 yılda yapılan evlerin, apartmanların arasında gezinirken sokaktan bir an önce çıkmak için adımlarınızı bile hızlandırabilirsiniz. Çünkü birbirlerinden tek farklı renkleri ve yapım yılları olan beton yığınlarından başka bir şey değiller. 
Bu satırları yazarken geçmişle bugünü mukayese elbette edemem. O dönemlerde arazi şartlarını, gösterişli konakların yanı sıra derme çatma evlerde hayatını geçiren insanları da göz ardı edemeyiz tabi ki. Ama yine de konumuz ev tasarımı ise hele ki dış cephe tasarımı ise gerçekten geçmişten alınabilecek çok güzel örnekler var. 
Bugünün taleplerine, yaşam tarzlarına ve beklentilerine bakınca o dönemin konutlarını inşa etmek hem maliyet hem de satış anlamında çok kolay değil. Bunu kabul edelim. Buna rağmen yine de önceki dönemlerde mimarlara, ustalara ve ev sahiplerine de bu eserler için bir teşekkür edelim. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI İÇİN TIKLAYIN.

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR