TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Bireysel araçlar trafiği etkiliyor

Bireysel araçlar trafiği etkiliyor

Şehir merkezlerinde günümüzde yaşanan trafik sorunu neredeyse hepimizi etkiliyor. Bu konuda çözüm elbette şehir planlamasıyla mümkün olsa da vatandaşlar olarak bizim de üzerimize düşen görevler var. Trafiği aksatmamak adına uygun olmayan yerlere araçlarımızı park etmemek kısa süreli çözüm olabilir ancak bence trafikte araç sayısını azaltmamız daha iyi ve sağlam bir çözüm. 

Bireysel araçlarımızla tek başımıza trafiğe çıktığımızda araç kalabalığını düşünün. Trafiğin sıkışmasının en büyük nedenleri arasında bence bu kalabalık var. Bununla beraber park etme sorunu da beraberinde geliyor. Kısacası yaşadığımız trafik sorununa yine biz sebep oluyoruz. Peki neler yapabiliriz? İlk olarak bireysel araçla trafiğe çıkmak yerine hem sağlığımıza da fayda sağlayabilecek yürüyüşü tercih edebiliriz. Bunun yanı sıra bisiklet de tercihler arasında yer alabilir. Çevremde işine yada her hangi bir yere bisikletle gidip gelen bir çok kişi var ve gayet memnunlar.  
İkisini de yapamıyorsak toplu taşımayı tercih edebiliriz. 20 kişinin aynı anda kullandığı bir toplu taşıma aracının kapladığı alanla 20 otomobilin kapladığı alanı düşününce zaten neden bu yolu tercih etmemiz gerektiğini görebiliriz. Pandemi döneminde bireysel araçlara hatta motosiklet kullanımına talebin arttığını görüyoruz. Ancak gerekli önlemleri alarak toplu taşıma araçlarını kullanmakta çok da sakınca yok. Aydın özelinde bu konuda şoförlerin genel anlamda kurallara uyduğunu uymayan vatandaşları da uyardığını birçok kez gözlemledim. 

Tüm bunları yaparak sadece trafiği rahatlatmakla da kalmıyoruz. Birçoğu akaryakıt kullanan araçların çevreye yaydığı emisyonu da büyük oranda azaltmış olacağız. Bu konulara dikkat ederek gereksiz trafiğin önüne geçebilir, aynı zamanda doğaya katkı sunabiliriz.  Aslında her halükarda kendi alacağımız önlemlerle kendimiz kazanacağız. Madem söz trafiğe geldi. Hatırlatmadan geçmeyelim. Lütfen trafik kurallarına uyalım.             

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR