Havalar soğumaya başladı. Mevsimsel hastalıklar baş göstermeye başladı. Nezle, grip, alerjik problemleri yaşamaya başladık. Kış mevsiminde ne kadar sıkı giyinirsek giyinelim yine sıcak bir şeyler içmek istiyoruz. Doğru malzemeler çok faydalı içecekler hazırlayabilirsiniz. Tabi bunu bir de doğru demlemek gerekir. Doğru demlenmiş bitki çayları içinizi ısıtacağı gibi içerdiği vitaminler ve mineraller ile bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeye yardımcı olur.
Kışın yapılan çayların hastalığa karşı koruyucu olması ve virüslere karşı direnci artırması için hazırlıyoruz bu yüzden amacına göre bitkiler seçip doğru demlemek çok önemli. Tabi bir kararında o çayı tüketmek var. Fazlası her şey gibi vücutta farklı tepkilere neden olabilir. Tabi hassasiyet yaşayan kişiler doktora danışmadan bitki çaylarına başvurmamalı. Muhakkak bir doktor kontrolünde bitki çaylarını tüketmeli. Bunun dışında size faydasını gördüğünüz sağlık açısından ihtiyaç duyabileceğiniz bitki çaylarından hem lezzet olarak hoşunuza gideni hem de faydasını gördüğünüz çayları her gün bir fincan içmeye özen gösterebilirsiniz.
Kışın tüketebileceğiniz birkaç bitki çayı örneği vermek istiyorum.
Ihlamur
Grip ve nezleye karşı korunma sağlamak en çok tüketilen kış çaylarının başında gelir. Limon ve balla beraber daha şifalı bir karışıma dönebilir. Ihlamurun cilt sağlığına da çok faydalı olduğu biliniyor.
Tarçın çayı
Tarçın çayı adet öncesinde ya da sonrasında oluşan ağrılara iyi geldiği biliniyor. Özellikle kadınların çok fazla tercih ettiği çaylardan bir tanesidir. mide rahatsızlıkları, sindirim sistemi bozuklukları, ishal, soğuk algınlığı belirtilerini azaltır, antibakteriyel özelliği ile enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur.
Karanfil çayı
Karanfil çayı ise, tarçın gibi ağız ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Anti bakteriyel olan karanfil şişkinliği alır, kan dolaşımını hızlandırır, sindirimi düzenlemekte etkilidir.