TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Biz mi yanlış biliyoruz? 

Biz mi yanlış biliyoruz? 

Koronavirüs sürecinde en önemli ekipmanların başında maske geliyor. Uzmanlar da maske kullanımın salgını önlemeyle ilgili ne kadar önemli olduğunu sık sık söylüyor. Sağlık Bakanlığı da konuyla ilgili özellikle maske kullanımı konusunda bilgilendirmeler yapıyor. Özetle bu süreç bitesiye kadar maskelerimizi kullanmaya devam etmeliyiz. 

Ama sürecin en başından beri takip ettiğimiz bir durum var. Maskeleri boyna çekerek kullanmak gibi. Hatta geçtiğimiz günlerde alnına çıkaran bile gördüm. Maskenin de hijyeni konusunda yapılan uyarlarda nasıl kullanılması gerektiği gayet açık anlatılıyor. Toplu alanlarda maskesini boynuna çekip dolaşan, her fırsatta eliyle maskesine dokunan insanları da görmek mümkün. Bu maskeler ağız ve burundan alınabilecek virüse karşı korumuyor mu? Biz mi yanlış biliyoruz?

Kısacası bir çok konuda olduğu gibi insanlar maske konusunu da kendilerine göre kullanım şekilleri belirlemiş durumda. Maskesi var mı? Var. Tamam o zaman. Bunu doğru kullanmadıktan sonra ne faydası var? Başta Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu üyeleri ve konusunda uzman bunca hekim her gün televizyonlarda bilgiler verirken bu maske kullanımını sizin daha iyi biliyor olma ihtimaliniz var mı?

Bu işi ciddiye almamız gerektiğini, tedbiri elden bırakmamak gerektiğini Sağlık Bakanlığı sürecin en başından beri söylüyor. Uyarılara dikkat ederek, hijyen kurallarına uyarak bu süreci atlatacağız. Ama lütfen işinize geldiği gibi değil yapılan açıklamalara göre kullanın maskelerinizi. 

Bu arada bir hatırlatma daha. Hem haber olarak hem köşe yazısı olarak sık sık yazsak da hala sokaklarda maskeler, eldivenler yerlerde geziyor. Sadece kendi sağlığınızı düşünerek bu sürece bir miktar katkı verebilirsiniz ama toplum sağlığını da göz ardı edemezsiniz! Bu konuda biz her gördüğümüzde sık sık hatırlatmaya devam edeceğiz. Sürecin başından beri gerek evde kalarak gerekse de kurallara uyarak koronavirüse karşı verilen mücadeleye destek veren herkese bir vatandaş olarak teşekkür etmek istiyorum. Birlikte aşacağız. Birlikte başaracağız. Sağlıklı günler dilerim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR