TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Bu bahar doğaya saygıyla yaklaşalım 

Bu bahar doğaya saygıyla yaklaşalım 

Aydın’da ilkbaharın ortalarında olsak da yazı aratmayan günler yaşıyoruz. Güzel havaları fırsat bilen birçok kişi doğayla iç içe olmak için geziler düzenliyor. Yürüyüş programlarından bisiklet gezilerine kadar farklı etkinlikleri görüyoruz. Elbette havaları fırsat bilip değerlendirmek, doğada olmak güzel ancak bu güzelliğe saygı duymayı ihmal etmemeliyiz. 

Mademki havalar ısındı ve fırsat buldukça piknik yapılıyor çevre konusunu yeniden hatırlatmakta fayda var. Havaların güzelleşmesiyle birlikte bunu değerlendiren birçok kişinin ardında çöp bıraktığı yerleri yeniden görmeye başladık. Bir çoğu doğada uzun yıllarca kaybolmayan bu tarz atıkların verdiği zararı sadece bugün değil önümüzdeki yıllarda da göreceğiz. Toprağa ve suya karışan her atık, bir şekilde karşımıza yeniden çıkabilir. Bugünü yaşarken geleceğimizi hatta gelecekteki kuşakları düşünmek zorundayız. 

Efeler’e yakın mahallere özellikle ilçe merkezinden giden birçok kişinin bu konularda çok da dikkatli olmadığını görüyoruz. Bu çevre sadece oralarda yaşayan insanların değil bizim de sorumluluğumuzda. En az onlar kadar korumalıyız ki yıllar sonra da gittiğimiz zaman aynı güzelliği bulabilelim. Yada çocuklarımıza hatta torunlarımıza bu güzelliği bırakabilelim. 

Birçok kez çevre konusunda köşeler yazsak da yeterince etkili olduğundan emin değilim.  Yolda giderken bile camı açıp çöpünü doğaya bırakan bunca insan var. Artık hepimizin bu konuda bilinçli davranması lazım. Bir çok zaman Aydın’ı anlatırken doğasından, güzelliklerinden övgü dolu sözlerle bahsediyoruz. Ama bu güzellikleri yeterinde koruyor muyuz? Lafta kalmadan uygulamaya geçme vakti gelmedi mi? Güzel bir bahar döneminde bu yazıyı yazarken çevreyi koruma konusunda gereken hassasiyeti hepimizin göstereceğini umut ediyorum. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR