TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Bu fiyatlar nereye varacak?  

Bu fiyatlar nereye varacak?  

Koronavirüs pandemisinin yaşandığı süreçte bir çok kişi kalabalıklardan uzak durmak için çaba sarf ediyor. Özellikle sosyal mesafenin sağlanmasının çok da kolay olmadığı toplu taşımayı kullanmak istemeyenler bu süreçte bireysel araçları tercih ediyor. İmkanı ölçüsünde 2. el araç piyasasına yönelenleri ise ortaya çıkan yüksek fiyatlar karşıladı. Sektörün içinden olmayan biri olarak fiyatların son bir yıldaki yükselişi benim bile dikkatimi çekti. 

Sadece meraktan takip ettiğim araç satışı yapılan internet sitelerinde gördüğüm kadarıyla bir çok araç ederinden ziyade ne koparırsam kâr mantığıyla satılmaya çalışılıyor. (Burada gerçekten aracın fiyatını yazanları ayırmak gerekiyor). Öyle rakamlar çıkıyor ki önümüze gerçekten şaşırmamak elde değil. Hatta öyle ki bugün baktığınız fiyatlarda ertesi gün 5 bin Liraya kadar artış yaşanabiliyor. Hatta bazı ikinci el araç fiyatları aynı modeldeki sıfır araçların bile önüne geçmiş durumda. 

Sanırım süreçte tek kazananlar zamanında düşük fiyatla aldığı aracı bugün çok daha yüksek fiyata satanlar oluyor. Tabi bir de fırsat aracı yakalayıp iyi bir fiyata satışını yapanlar. (Ticaret içinde bu gayet normal bir durum). Burada kimseye neden aracına yüksek fiyat yazdın da diyemeyiz çünkü her arabanın kendine has özellikleri var. Kiminin kilometresi düşük kiminin ise değişen yada boya durumu farklı. Kısacası bu süreçte bence hiç arabası olmayan ve ilk kez araba alacak olanlar ciddi şekilde etkileniyor. 

Kendi alanım olmadığı için yada bugüne kadar kazanç elde etmek adına araç alım-satımı yapmadığım için bu yüksek fiyatlarla ilgili bir yorum yapmam çok doğru değil. Ama dışarıdan bir bakış açısıyla bile sektörde yaşanan artışı fark edebiliyorum. Bugün araç almak istemek ve birikiminizin olması istediğiniz arabayı almaya yeterli olamayabiliyor. Umarım hayal ettiğiniz yada ihtiyacınız olan araçlara ulaşmayı başarırsınız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR