TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Bu sıcaklarda daha dikkatli olmalıyız

Bu sıcaklarda daha dikkatli olmalıyız

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Aydın’da da hava sıcaklıkları ciddi anlamda arttı. Sıcak havalarda serinlemek isteyen insanlar da bu sene özellikle doğal alanları tercih ediyor. Bunda koronavirüsten uzak olmak düşüncesi de var. Ormanlık alanlarda piknik yapanların yada çadır kuranların sayısı da bir hayli arttı. 

Doğada olmak güzel ama doğaya saygıyı ihmal etmeden. Önceki yazılarda piknikçilerin yada kamp yapanların (tabi ki hepsi değil) çevreye verebildikleri zararlardan söz etmiştik. Özellikle çöp yığınlarının olduğu ormanlar kimsenin görmek istemeyeceği görüntüdür sanırım. Ama bu zararın bir yönü daha var.  O da ateş. 

Ormanlık alanda yakılan ateşlerin söndürülmemesi orman yangınlarına sebebiyet verebiliyor. Yaz döneminde çok daha hassas olan bu konuda çok fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun yanında da tabi izmaritler de var. Arabalardan yada orman yürüyüşlerinde atılan küçücük bir izmaritin koca bir ormanı yakma ihtimalini düşündünüz mü hiç? Düşüncesi bile çok kötü. 
Yüzlerce yılda yetişen ağaçları kendi keyfiniz hata sorumsuzluğunuz için yakmaya hakkınız yok.  

Sadece ağaç da değil. Ormanlarda yaşayan binlerce hayvanın da yaşam alanına giriyorsanız saygılı olmalısınız. Sizin çöp attığınız bir yer bir hayvanın yuvası olabilir. Aslında hepsinin başında canlılara olan saygı var. İnsan, hayvan yada bitkiyle fark etmeksizin saygı göstermeliyiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR