TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

BU YAZ DEĞERİNİ BİLELİM 

BU YAZ DEĞERİNİ BİLELİM 

Aydın’da yaşayanlara sorsak sanırım birçoğu (çok sıcak olsa da) sanırım yaz mevsimini daha çok seviyordur. Öyle ya ‘hadi gidelim’ dediğinizde 1 – 2 saat içinde gidebileceğiniz birçok sahil var. Hem de onlarca seçenek karşınızda duruyor. Öyle güzel bir coğrafyadayız ki birçok ilden insanların tatil için koşa koşa geldiği şehirde denize iki adım uzaktayız.

***

Milli Park’tan tutun Didim’e kadar birçok yere gitme şansınız var. Ancak bunca güzelliğe yazık eden insanlar da var. Maalesef yaz döneminde deniz kenarları, hatta yakında varsa ormanlar çevre kirliliğinden geçilmiyor. 

***
Aydın’dan yada bir başka şehirden gelen, kim olursa olsun bu güzel doğayı, çevreyi korumadığımız takdirde ilerleyen zamanlarda gidecek yer kalmayacak muhtemelen. Şu açıdan da bakabiliriz. Bugünün nesli olarak keyfini sürdüğümüz her sahilde, her manzarada gelecek nesillerin de hakkı var. Buraları ziyaret etmek, gezmek kadar korumak da bizlere düşüyor. 

***

Geçmiş senelerde yaşanan manzaraları anımsarsınız. Deniz kenarlarında piknikten kalma çöpler, sahillere gömülmüş izmaritler, kırılmış şişeler v.b. Bu liste uzar gider ama sonuç hep aynı yere çıkar. Doğaya saygısızlık! 

***
Bu yaz bir farkındalık olsun ve hem kendimiz dikkat edelim hem de çevremizde etmeyen olursa uyaralım. Gerekirse gerekli yerlere şikayet edelim. Bunları yapalım ki doğayı korumak için en azından bir çaba gösterelim. Bunca güzellikle bizleri karşılayan yemyeşil doğaya, masmavi denize, sapsarı koylara kötülük yapmaya hakkımız yok. 

***

Umarım bu yaz döneminde orman yangınlarının ve çevre kirliliğinin yaşanmadığı, hiç gündeme gelmediği, haber olmadığı günleri yaşarız. Bunu yaşamak da aslında bizlerin elinde. Doğayı, denizi kısacası çevremizi koruyalım ki yeni sezonlar için yeniden gidebileceğimiz adresler olsun. 

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR