TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Bu yaz voleybolu çok sevdik

Bu yaz voleybolu çok sevdik

Dünya genelinde baktığımızda voleybolda önemli bir ülkeler arasında yer alıyoruz. Bu önemi kazanmak kolay olmasa da ülkemizde branşın gelişimine iyi bakmak lazım. Maçları muhabir ve seyirci gözüyle takip ettiğim kadarıyla iyi bir yönetim olduğunu düşünüyorum. Türkiye Voleybol Federasyonu’ndan (TVF) kulüp yönetimlerine kadar genel olarak baktığımızda düzenli bir organizasyon olduğunu görüyorum. Elbette yanlışlar yada hatalar her yerde vardır ancak 2-3 sezondur Aydın’da oynanan maçlar üzerinden değerlendirdiğimde düşüncem bu yönde. 

Neden bu konuya değindiğime gelirsek. Sözü Filenin Sultanları’na getirmek istiyorum. Bu yaz öyle bir performans sergiliyorlar ki her kesimde sporseverlere voleybolu biraz daha sevdirdiler sanki. İlk olarak olimpiyatlarda güzel bir süreç yaşandı. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda önemli rakiplerle karşılaşan A Milli Kadın Voleybol Takımı alkışlanacak maçlar oynadı. Ve şimdi takım CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda mücadele ediyor. Şaşırtmıyor ve yine doludizgin yoluna devam ediyor. Biz popülaritesi olan futbola gösterdiğimiz ilgiyi voleybola da göstermeye başlayınca bu yaz ciddi anlamda takıma destek geldiğini gördüm. Yakın çevremde geçmiş yıllarda voleybol maçı izlemeyen hatta branşın varlığından dahi pek fazla haberi olmayan birçok kişinin maçları takip ettiğini, hatta sosyal medya hesaplarından takımı sık sık kutladığını gördüm. Bunu eleştiri olarak dile getirmiyorum kesinlikle. Burada asıl anlatmak istediğim branşın yönetiliş şekli ve doğru işler yapıldığı. Tabi ki yakalanan başarının da bu ilginin artmasında payı oldukça büyük. 

Yakalanan başarılar yada başarısızlıklar tartışılabilir. Sporda kazanmak da kaybetmek de var. Ancak ben bu ilginin artarak devam etmesi taraftarıyım açıkçası. Maçları izlediğinizde takımların birbirine olan saygısı, sporcuların skor ne olursa olsun birbirini kutlaması. Bazı maçları bunun dışında bıraksam da genel olarak salonlarda olay çıkmaması ve çirken tezahüratların olmaması bile branşın yayınlaşması adına önemli. 
Hep genelden konuştuk biraz da Aydın’a getirelim lafı. Aydın Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol Takımı’nın ilk sezonundan itibaren şehre getirdiği heyecanın ardından alt liglerdeki birçok takıma da ilginin arttığını gözlemliyorum. Yani insanların voleybolu ailecek salonlarda takip etmesinin hatta çocuklarını voleybol altyapılarına kaydettirmelerinde bu ilginin etkili olduğunu düşünüyorum. Sporun şehirdeki gelişimi açısından bu ilginin 
olması ve artması sevindirici. 

Bu pencereden bakınca liglerde mücadele eden Aydın ekiplerine daha fazla destek vermemiz gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde rakipleri belli olan ve farklı liglerde oynayan tüm Aydın temsilcilerine maddi ve manevi verilecek her destek şehirden Türk voleyboluna yetenekli isimleri kazandırmamızı sağlayabilir. Yazıma son verirken A Milli Kadın Voleybol Takımımıza ve kadın yada erkek fark etmeksizin liglerde Aydın’ı temsil eden tüm takımlara başarılar dilerim.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR