TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Çalışan gazeteci kimdir?

Çalışan gazeteci kimdir?

Her yıl 10 Ocak’ta Çalışan Gazeteciler Günü kutlanıyor. Evet önemli günleri kutlamak gerekir. Bizler de basın mensupları olarak bugünü kutladık. Nasıl mı? Çalışarak tabi. Sevdiğiniz işi yaparken bazen çalışmış sayılmazsınız. Ben ve bir çok meslektaşım da böyle bir günde çalışmaktan şikayet etmedi. Çünkü bizlerin mesai kavramı yok. Daha doğrusu mesai bitiş saati yok. Gece yada gündüz fark etmiyor bir çok zaman. Haber neredeyse biz oraya gitmeliyiz. Birçok zaman herkesin çekindiği, kaçtığı, uzak durduğu yerlerde en iyi fotoğrafı çekmek için yakın olmak zorundayız. Bu uğurda çok meslektaşımızı da kaybettik. Hepsi de sizin için sizlere doğru haberi, gerçek bilgiyi ulaştırma çabası. 

Aslında işimizin güzel yanı da bu bence. Hepimiz bu mesleği tercih ederken bunu bilerek bu yola giriyoruz. Dışarıdan bakıldığında zorluk denilen her şey bizlere mesleğin güzellikleri olarak yansıyor. Olaydan olaya, haberden habere koşup gece geç saatte evinize geldiğinizde hala derdiniz haberinizin internete girmesi yada gazetede yer alması ise zaten bu meslekte zahmet diye bir kavram olmadığını hissedersiniz.  Kendi adıma da mesleğinden memnun olan kesimdeyim. İsteyerek girdiğim bu yolda 7 yılı geride bırakırken çok şükür ki pişmanlığım yok. 

Buraya kadar olan kısım bizim işimizle aramızda olan bağımızla alakalı. Daha doğrusu işimize olan sevdamızla. Pazar gününü kutlamalarla geçirdik. Farklı kesimlerden başkanlar, temsilciler yada arkadaşlarımız gerek arayarak, gerek mesajla çoğunlukla da sosyal medya yoluyla bugünümüzü kutladı. Hepinize teşekkür ederim. 
Ama başlıkta sorduğum gibi çalışan gazeteci kimdir? 
Hiç bu soruyu sordunuz mu? Yada çalışmaktan kasıt nedir? Kapsamı nedir mesela? 

2013 yılından bu yana nacizane bu işin içindeyim. Bizim işimizi bir makinenin dişlilerine de benzetebiliriz. Yani her parça kendi işini yapar ama sonunda bir ürün ortaya çıkar. Muhabiri, redaktörü, editörü, tasarımcısı ve matbaa aşaması derken bir gazetenin önünüze gelmesi ciddi bir çalışma ister. Bu kademelerin hepsinde çalışan insanların emeği göz ardı edilemez. 

Tam da burada çalışan gazetecinin tanımı yapılıyor bence. Bu işe emek verip, ekmek kazanan kişilerdir bence GAZETECİ! Bu hatırlatmayla beraber omuz omuza haberlere gittiğimiz muhabir arkadaşlarımın, haberlerimizi redakte eden ve sayfalara yerleştiren kişilerin, tasarlayan ve basımına katkı sunan herkesin Gazeteciler Günü’nü kutlarım. Unutmadan, üzerimde emeği olan üstatlara da saygıyla. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR