TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

CANINIZDAN ÖNEMLİ DEĞİL 

CANINIZDAN ÖNEMLİ DEĞİL 

Tarım şehri denince akla ilk gelen illerden Aydın’da yaşıyoruz. Öyle ki hem ovada hem dağlık alanlarda yani toprağın olduğu her yerde bir şekilde üretim faaliyeti var.

***

Öyle şanslı bir coğrafya ki toprağın bereketi her zaman dikkat çekiyor. Boşuna ‘Dağlarından yağ ovalarından bal akan şehir’ demiyorlar yani.  

***
Bu girişten sonra ben zorluklarla mücadele eden, toprağı işleyen, bahçesine bakım yapan, hasat eden, arazisini süren kısacası bizlere sebze, meyve v.s ne varsa sağlamak için uğraşan üreticilere ve onların güvenliğine dikkat çekmek istiyorum. 

***
Bu mevsimde arazilerde adeta arı gibi çalışan traktörler var. Hepsi ayrı bir işle uğraşıyor ancak sonunda hepsi de üretimin bir parçasında yer alıyor. Bu kadar traktör faaliyeti olunca gündeme güvenlik de geliyor elbette. Her yıl olurdu ancak son dönemde ciddi anlamda traktör kazası haberleri geliyor. Kaza demişken birçoğu da devrilen traktörler. Kaza bu elbette yaşanabilir ama önüne geçmek, can kaybını önlemek de zor değil.

***
Aslında bir çoğunuz görmüşsünüzdür. Kabinsiz traktörlerin özellikle engebeli arazilerde yaşattığı tehlikeyi. Bunun için koruma demiri yada rops demiri olarak bilinen ekipmanı duymuşsunuzdur. Bu ekipman bu tarz kazalarda ciddi anlamda koruma görevi görüyor. Hatta bu konuda çeşitli denetimler de yapılıyor.

***
Denetimler elbette yapılmalı ve gerekli ama denetim olmasa bile gerçekten bir insanın canından daha mı değerli?

***
Bu nedenle çevremizde gördüğümüz koruma demiri olmayan traktörlerin sahiplerine bunun önemini anlatabiliriz. Umarım bir daha bu tarz kötü haberler ile karşılaşmayız. 

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR