TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Çeyrek sahalık antrenmanla tam saha futbol 

Çeyrek sahalık antrenmanla tam saha futbol 

Başlık ilginç gelebilir. Yanlış okumadınız, bu aslında Aydın’ın merkez ilçesi Efeler’in futboldaki gerçeği. Bir çoğumuzun artık görmeye alıştığı, şaşırmadığı ve en kötüsü de kanıksadığı gerçek. Bu ilçede amatör futbol takımlarının birçoğu sezon içinde bir sahayı kardeş payı edip paylaşıyorlar. Kardeş payı demişken 2 takım çift kale maç yapıyor olarak anlaşılmasın. 4 takım bir sahaya çıkıyor, çeyrek sahada antrenman yapıyor. Sonrası mı? Hafta sonu ise tam sahada mücadele ediyor. 

İşin biraz temeline inelim. Aydın’da futbol, Türkiye’nin birçok iline göre çok daha fazla ilgi görüyor. Profesyonel liglerdeki takım bakımından pek zengin olamasak da amatör futbol konusunda gayet iyi durumdayız. Onlarca kulüp, yüzlerce hatta binlerce lisanslı sporcu barındıran Aydın’ı dışarıdan birine anlatsak sanırım aklına en son gelecek sorun tesis konusu olurdu. Öyle ya bu kadar takım yeterli tesis olmayan ilçede nasıl liglerde boy gösterir. 

Yokluklar bazen çözümleri kendi getiriyor. Aydın’ın en büyük ilçesi olan Efeler’de Adnan Menderes Stadı’nın (ki Efeler’in göz bebeği çünkü nizami tek çim saha) yanı sıra 1 ve 2 nolu yan sahalar ile İlhami Ortekin Spor Kompleksi bulunuyor. Adnan Menderes Stadı bilindiği üzere maçlar dışında takımlara antrenman için verilmiyor. Bu da çok doğal çünkü fiziksel olarak doğal çim sahanın korunması gerekiyor. Kalıyor elimizde suni çim olan 3 adet saha. 

İlhami Ortekin Spor Kompleksi, ilçenin bir nebze olsun dışında olduğu için ve zaten hali hazırda alt yapı takımlarının antrenmanlarını yaptığından çok da müsait olmuyor. Kaldı 1 ve 2 nolu emektar sahalar. Yıllardır Efeler’in amatör futbolda yükünü çeken iki saha artık yetmiyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, gerekli bakımları yapıyor, müdürlüğe bağlı çalışanlar skor tabelasından temizliğe kadar ellerinden geleni yapıyor. Emeklerini göz ardı edemeyiz ama burada sorun saha sayısının az olması. 

Bu iki sahada dönüşümlü olarak onlarca takım antrenman yapıyor. Ne kadar ayarlama yapılsa da bazen 2 sahada 8 takım çalışıyor. İlginç ama takımlara sadece çeyrek saha düşüyor. Bu takımlar çeyrek sahada yaptıkları antrenmanla, hafta sonu tam sahada oynayacakları maçlara çıkıyorlar. Özetle futbola kafa yoran, kendini geliştiren bir çok antrenör, takımlarına çift kale maç dahi yaptıramazken taktik idmanlar yaptırmaya çalışıyor. Birçoğu tabi ki çalışmakla kalıyor. 
Madem bu sorunu gündeme getirdik çözüm de belli. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Hasip Arıkan’ın her platformda dile getirdiği,  artık gerçekten elzem olan spor tesislerinin bir an önce Efeler’e kazandırılması. 

İyi sporcular iyi tesislerden çıkar. Bu konuda örnek olarak Aydınspor’dan gönül bağımız olan Afyonkarahisar’ı verebiliriz. Yakın dönemde yapılan yeni stadyumun çevresinde çok sayıda nizami saha bulunuyor. Şehrin takımlarının yanı sıra il dışından kamp içinde birçok takım geliyor. Bu örnekten hareketle Efeler’e de bu model uygulanarak özellikle Aydın amatör futbolunun önü açılabilir.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR