TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Ceza değil pandemi korkusuyla takmalıyız

Ceza değil pandemi korkusuyla takmalıyız

Türkiye’nin 81 ilince sokakta maske takmak zorunlu hale gelirken aynı zamanda takmayanlar için cezai işlem uygulanacağı açıklandı. Sürecin başından bu yana yapılan uygulamalar gibi bu da yerinde bir karar bence. 

Çünkü insanların kendi iradesine bırakıldığında maske takma konusunda birçok kişinin vurdumduymazlığını gördük. Defalarca haberlerimizde yer verdik, hatta köşelerimize taşıdık bu konuyu. Ama yine de dile getirmekten bıkmayacağız. Çünkü hem bireysel hem de toplum sağlığı açısından bu onu çok önemli ve basın olarak bizlere de uyarıları sık sık hatırlatmak düşüyor. 

Alınan karar gereği bugünden itibaren belirlenen alanlarda maske takmamanın cezası 900 Lira olacak. Güvenlik güçleri bu konuda denetimlerini artıracak. Ama bu uygulama nedeniyle ceza alırım korkusuyla maske takmak da doğru değil. Her şeyin başı sağlık. Bunu kesinlikle göz ardı etmemeliyiz. Cezadan kurtulmak için değil sağlığımızı korumak için maske konusuna dikkat etmeliyiz. 

Mart ayından bu yana Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere bunca devlet kurumun çabası, sağlık çalışanlarının fedakarca mücadelesi ve uyarılara dikkat eden insanları düşünün ve artık lütfen sokağa maskesiz çıkmayın. Hem kendi hem ailenizin sağlığını korumanın başında tedbirler geliyor. Bu konuya cezadan kurtulayım mantığıyla değil sağlığımı korumalıyım düşüncesiyle bakalım. Sosyal mesafeli, maskeli ve sağlıklı günlere…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR