TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

ÇOCUKLUĞUMUN FUTBOLU

ÇOCUKLUĞUMUN FUTBOLU

Spor branşları ilk oynanmaya başladıkları dönemden bu yana sürekli bir değişim içinde oldu. Hem ekonomik, hem tesisleşme hem de popülerlik anlamında bu değişim gözle görülür şekilde yaşandı.

Bu gelişme elbette iyi anlamda etkiler yaptı. İmkanlar, tesislerde konfor ve sporcuların tanınırlık seviyesi arttı. Ancak tüm bu gelişmeler içinde bazı branşlarda eski tadın kalmadığını düşünenlerdenim.

Çok sevdiğimiz futbola bakarsak. Büyüklerimizin anlattıkları hatıralarda bence futbol çok daha keyifliymiş. Hani şu futbolcuların sosyal medyadan beğeni almasa da çok sevildiği dönemlerden bahsediyorum. Sahaların toprak ama tribünlerin hınca hınç dolu olduğu dönemler. Taraftarın beraber maç izlediği, oyuncuların takımlarına gönülden bağlı olduğu sezonlar... Önemli semt takımlarının, camiaların renk kattığı ligler.

Eski maç fotoğraflarına baktığınızda o duyguyu hissediyorsunuz. Takım renkleri, şehirler v.s farklı olsa bile gerçekten tutkulu insanlar var karelerde.

Günümüzde elbette takımlarına tutkuyla bağlı taraftar var. Hiç yok desek haksızlık ederiz ancak gelişen futbolla birlikte artık futbolcular ile taraftarın arasındaki bağ genellikle sosyal medya üzerinden oluşmaya başladı. Sevdiği futbolcuyu takip etmekten öteye geçemiyor bir çok kişi. Fotoğraflarını beğenmek, yorum yapmak gibi aktivetelerle sınırlı kalıyor.

Benim yaşımdakiler hatırlar. Futbolcu kartları vardı. Öyle fedakarlıklarla biriktirirdik ki. Fotoğrafların çıktığı kutuları almak, albüm yapmak gibi heyecan duyduğumuz hobileri vardı. Hatta bir çoğumuz gönül verdiği takımın albümünü tamamlamak için büyük bir uğraş verirdi. Arkadaşlar arasında değişimler yapılırdı. Kısacası hayatımızda futbol çok farklı anlamlar ifade ederdi hem de çok küçük yaşlarda.

Bu yazıda bugünü eleştirmek değil aslında amaç. Yaşanan gelişimin ve değişimin kötü olduğunu da söylemiyorum. İmkanlarımıza bakarsak küçüklüğümüzde yapamadığımız bir çok şeyi bugün rahatlıkla yapabildiğimizi de görüyoruz.

Sadece TV’den izleyebildiğimiz takımların maçlarına telefonlardan bile bilet alabiliyoruz örneğin. Ya da daha konforlu stadyumlarda evimizde gibi maç izleyebiliyoruz. Son yıllarda tesisleşmede atılan büyük adımları da unutmayalım. Bunları göz ardı edemeyiz ancak ben çocukluğumda yaşadığım heyecanı özlemiyor değilim.

Geçmişi de özlesek bugünü de yaşasak futbol bir çoğumuz için gerçek bir tutku. O günleri gören bir nesil olarak bugünlerde maç izlemek de bence ayrı bir şans.

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR