TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

DÖNEMİ YAŞATAN MÜZE 

DÖNEMİ YAŞATAN MÜZE 

Havaların biraz olsun ısınması ve baharın yavaştan gelmesiyle Aydınlıların birçoğu hafta sonları için aktivite arayışına girdi bile. Kırlarda, dağda, bayırda piknik yapanların yanı sıra tatil gününü verimli geçirmek isteyenlere güzel bir tavsiye verebilirim. Koçarlı’ya bağlı Çakırbeyli Mahallesi’ndeki Adnan Menderes Demokrasi Müzesi. 
Muhtemelen duymayan çok azdır ancak yakın zamanda açılışı yapılan müze mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde en başlarda yer almalı Aydın’da. Açık olduğu her zaman gidebilirisiniz elbette ama vakit ayırmanız, anlamanız ve o dönemi yaşamanız için biraz vakit ayırmanız gereken bir müze inşa edilmiş. Emeği geçenlere teşekkür ederken Merhum Başbakan Adnan Menderes’in hayatını merak etmenin yanında o dönem yaşananları da merak ediyorsanız mutlaka gezmelisiniz. 
Klasik müze anlayışının dışında teknoloji ile harmanlanmış bir binada Menderes’in çocukluğundan yaşamının son anlarına kadar yaşadığı süreçleri fotoğraflar ve en önemlisi de detaylı bilgilendirme ile öğrenme şansı elde ediyorsunuz. Ayrıca ö dönem devlet yatırımlarını da devasa bir harita ile gayet anlaşılır şekilde inceleme şansınız var. Özellikle dönem gazetelerinin manşetleri, seçim afişler, yatırımlara dair bilgiler gerçekten tarihsel anlamda çok önemli katkı sunacaktır.  Ancak nacizane bir tavsiyem sadece müze gezmek için değil anlamak için girin kapıdan. Bu açıdan bakınca tüm materyaller daha bir anlamlı geliyor gözünüze. 
Müzenin içi kadar dışı da gerçekten harika dizayn edilmiş. Özellikle geniş bir araziye konumlandırılması ve gelenlerin ferah bir ortamda vakit geçirebilmesi açısından çok beğendim. Hele ki baharda yeşilin birçok tonunu barındıran Aydın’da öyle geniş bir yeşil alana yer verilmesi gerçekten değerli.  Unutmadan geçmeyelim, pandemi tedbirleri kapsamında belirli sayıda ziyaretçi alınıyor. Bu süreçte bu çok önemli. Ancak sizler de yine önlemlerinizi almayı etmeyin.

DİĞER YAZILARI 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR