TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Engelli sporcular desteği hak ediyor

Engelli sporcular desteği hak ediyor

Hep spora ve sporculara destek vermenin önemine değindik bu zamana kadar. Neler yapılabileceğinden bu destek verildiğinde yakalanan başarılara kadar birçok konuyu dile getirdik. Ancak engelli sporcular konusunda birçok zaman bu desteklerin eksik kaldığını düşünüyorum. Bunu kurumlar değil vatandaşlar bazında söylüyorum. 

Her ne kadar tesisler bu sporcular için tasarlanıp imkanlar sağlansa da toplum olarak farkındalık şart. Muhabirlik hayatım boyunca pek çok kez engelli sporcularla röportaj yapma fırsatı yakaladım. Atletizm, yüzme ve basketbol gibi daha birçok branşta öyle başarılı isimler var ki. Gözlerindeki hırsı, heyecanı ve başarma isteğini görmeniz lazım. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ve federasyonların sağladığı imkanlarla ve kendi çabalarıyla önemli yerlere gelen sporcular yarışmalarda da gururlandırıyor. 
Aydın Büyükşehir Belediyespor’da görme engelli bireylerin forma giydiği goalball takımı da yine bu branşlara güzel bir örnek oluyor. Görmeden sadece duyarak verilen mücadele gerçekten takdiri hak ediyor.  Yine Aydın İşitme Engelliler Spor Kulübü Futbol Takımı, geçtiğimiz günlerde Süper Lig’e yükselmesi. Bu tarz örnekleri çoğaltmak mümkün. 

Ancak bugün sokağa çıkıp sorsak kaç kişi söylediğim alanlardaki bu başarılı sporcuları yada takımları tanıyor? Burada bir diğer önemli konu da sporcu olmak isteyenlere inanmak. Yapabilir mi acaba diye düşünmeden teşvik etmek. Cesaret vermek hatta. Çok güzel örnekler var ülkemizde. Hem de her branşta. Evlerine kapanmamaları, sosyalleşmeleri, sevdikleri sporlarla uğraşmalarının önündeki engelleri kaldırsak onlar zaten kendi engellerini bir şekilde aşıyor. Ama köstek olmamak gerek bir yandan da. 

Spor alanlarında daha fazla engelli bireyin yer alması için tüm imkanları sağlamak gerekiyor. Bu imkanlar sağlandıkça bu zamanda kadar defalarca ülkemizi gururlandıran Sümeyye Boyacı gibi daha nice sporcuları Türk sporu kazanmış olur. Aydın özelinde elimizden geldiğince bu arkadaşlarımızı dinlemeye, haberlerimize, röportajlarımıza taşımaya özen gösteriyoruz. Ancak toplumun genelindeki farkındalığı artırmak çok önemli. Burada sivil toplum kuruluşlarının da elbette payı büyük. Özellikle engelli bireyleri bir çatı altında toplayan derneklerin üyelerini spor faaliyetlerine yönlendirmesi gerekiyor. Umarım spor alanlarında daha fazla engelli dostumuzu görür ve yakaladıkları başarılarla gururlanırız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR