TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Evde kalın ama antrenmansız kalmayın

Evde kalın ama antrenmansız kalmayın

Türkiye’de korona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında vatandaşlara evde kal çağırısı yapılıyor. Salgının yayılmaması ve önlenmesinin kolay olması için alınan bu tedbirlere harfiyen uymak gerekiyor. Bu kapsamda 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklanırken aynı zamanda yaş konusuna bağlı kalmadan zaruri işi olmayan herkesin de evinde kalması tavsiye ediliyor. 
Geçtiğiz günlerde kaleme aldığım yazımda evde kalma kuralına uymamız gerektiğinin altını çizerken evde kalmanın spor yapmaya engel olmadığını da vurgulamıştım. Buna en güzel örnek Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün başlattığı ‘Evimde kalıyorum spor yapıyorum’ hareketi oldu. Evinde sporunu yapan vatandaşlar görüntülerini belirlenen etiketlerle paylaşırken il müdürlüğü de bu görüntüleri kendi sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Kısacası vatandaşlara örnek olacak bir uygulamaya imza atılıyor. Her birey için spor olmazsa olmaz. Sağlık için evinizde kalsanız da imkanlar ve sağlığınızın el verdiği ölçüde sporla iç içe olun. 
Bu hatırlatma sonrasında bugün evde spor yapması mecburi olan kesime değinmek istiyorum. Sporun içinde aktif rol alan, lisanslı oyuncular, hakemler ve daha bir çok kişi de bu süreci evlerinde geçiriyor. Ancak aktif spor yaşamı içinde olanlar bilecektir ki antrenmansız kalmak performansı düşüren en önemli etmenler arasında. 
Liglere verilen ara nedeniyle sporcular şuan evlerinde izole şekilde bir hayat sürüyor. Ama bir gün bu salgın tehlikesi geçtiğinde, ligler yeniden başladığında sahaya çıkılacağı da unutulmamalı.  Bu süreci kimin nasıl geçirdiği de ilk maçlarda belli olacaktır. Hiçbir maç insan sağlığından önemli değildir. Bu konuda hemfikiriz ancak bu virüs belasını atlatıp yeniden sporun içinde olduğumuz günlere dönünce sıkıntı yaşamamak adına antrenmanlara ara verilmemesi gerekiyor. 
Konuştuğum birçok teknik adam izne gönderdiği oyuncularına bir takım programlar verdiklerini ve bunu da sıkı bir şekilde takip ettiklerini söyledi. Profesyonel bir yaklaşımla bu konuya çok dikkat edilmeli. Sporcular da hatta bir çok branşta faaliyet gösteren hakemler de antrenman tempolarını korumalılar. Bu kötü günleri en az hasarla, tedbirlere uyarak atlatacağımıza inancımız tam. O gün gelesiye kadar da üzerimize düşen sorumlulukları yapmamız gerekiyor.
Yazımı bitirirken, Türk futbolunun yakaladığı önemli başarılarda pay sahibi olan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’e,  Galatasaray İkinci Başkanı Abdürrahim Albayrak ve eşi Şükran Albayrak’a ve koronavirüse yakalanan tüm vatandaşlarımıza da hastalıklarını bir an önce atlatmalarını diliyorum. Unutmadan, lütfen Evde Kalın!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR