TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Farklı sıcaklıklar farklı antrenmanlar

Farklı sıcaklıklar farklı antrenmanlar

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenen ligler nedeniyle takımlar Mart ayında izne ayrılmış ve futbolcular da antrenmanlarını evlerinde yapmaya başlamıştı. Kulüplerin gönderdiği programları uygulayan sporcular takımlarına hazır dönmek için çaba sarf etti. Bu süreçte Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından açıklanan liglerin 12 Haziran’da başlayacağı bilgisi sonrasında ise bazı takımlar Mayıs ayı içinde ligin kalanı için toplanma planı yaptı. Ancak yapılan son açıklamayla bir çok ligin başlama tarihi değişti. Haliyle takımlar da sahaya inme tarihlerini ileriye erteledi. 

Sürecin başladığı dönemden bu yana evlerinde kalan sporcular da takımla antrenmanlara başlama planı yaparken bir anda önceki düzene döndüler. Yani bu süreci yine evlerinde geçirecekler. Özellikle Temmuz’da başlayacak olan liglerde top koşturan takımlar top başı antrenman tarihini Haziran’a çekti. Bu süreçte oyuncuların antrenmanlarını da takibe devam edecekler. 

Burada kritik olan ise bireysel antrenmanlarda mevsimsel etkiye dikkat edilmesi. Her oyuncunun evinin bulunduğu şehirde hava sıcaklıkları farklılık gösterecektir. Örneğin rakımı yüksek bir şehirde yaşayan ve bu süreci orada geçirecek olan bir sporcunun antrenman saatiyle deniz seviyesine yakın bir şehirdeki sporcunun saati aynı olmayabilir. Uzman görüşleri burada tabi ki büyük önem arz ediyor. Özellikle teknik heyetlerin bu süreçte sporcuları iklim şartları ve antrenman tempoları konularında mutlaka uyarması gerek. 

Sezonun kalanına hazırlanmak adına bilinçsizce yapılacak antrenmanlar sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Koronavirüs tedbirleri kapsamında her şeyin başı sağlık düşüncesiyle bu kadar önlem alınmışken sporcuların antrenman süreçlerinde dikkat etmesi gerek. Sıcak havaların vücutta yapabileceği etkileri uzman görüşü alarak değerlendirmek en doğrusu olacaktır. Zamanı, süresi ve metotlar konusunda bilgi almadan yapılacak antrenmanların yararı olmayacağı gibi geri dönülmez zararları da olabilir. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR