TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Fiziksel açığı kapatma süreci yaşanacak

Fiziksel açığı kapatma süreci yaşanacak

Ülkemizde alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında takımlar da faaliyetlerine ara verdi. Hal böyle olunca oyuncularda ‘Evde Kal’ çağrısına uyarak antrenmanlarını imkanlar ölçüsünde evlerinden yapmaya başladı. Teknik heyetler ise süreci internet üzerinden yaptıkları görüşmelerle ve gönderdikleri programlarla devam ettiriyor.

Tabi bu programlar ağırlıklı olarak bireysel uygulanacak antrenmanlar oluyor. Evdeki imkanlar ölçüsünde saha çalışması yapılmasının zaten imkanı yok. Ancak liglerde kritik sürece girildiği dönemde mecburiyetten verilen arada form düzeyini korumak çok da kolay değil. Liglerde iddiasını tamamlamış ve formalite maçlarına çıkacak çok takım olmasının yanında çok önemli maçlara çıkacak ekipler de var. Liglerin belli bir tarihten itibaren devam edeceği konusunda açıklama gelmesi durumun her takım bir antrenman planlaması yapmak zorunda. 

Bu noktada aslında kulüplerdeki teknik heyetlere büyük iş düşecek. Hatta kimin edindiği donanımla kısa süreçte oyuncuların fiziksel açığını kapatmasını sağlayacağı da ortaya çıkacak. Bilimsel olarak antrenman teknikleri konusunda bir görüş belirtmem tabi ki mümkün değil ancak bu zamana kadar mesleki olarak takımları sezon başından sonuna kadar defalarca takip ettim. Bu takiplerimde gördüğüm kadarıyla da antrenman sürecinin özellikle de fiziksel olarak üst seviyede kalmanın çok da kolay olmadığı. 

Tedbirlerin ardından başlayacak ligde şampiyonluk, play-off yada ligde kalma hesapları yapacak çok sayıda takım var. Bu süreçlerde fiziksel olarak üst seviyede olmak büyük bir avantaj sağlayacaktır. Burada oyuncuların evlerinden nasıl döneceği ve sonrasında nasıl bir antrenman süreci yaşanacağı çok kritik. Bu işe kafa yoran antrenörlerin çoktan bu planlamayı yaptığını düşünüyorum. Özellikle play-off gibi seri maçların oynandığı süreçlerde yaşanacak en ufak bir fiziksel düşüşün getireceklerini kestirmek zor değil. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR