TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Fotoğraf için bu mevsimi kaçırmayın

Fotoğraf için bu mevsimi kaçırmayın

İnsan ömründen bir yılı düşündüğünüzde, genelde herkesin kendine yakın bulduğu bir mevsim vardır. Kimisi deniz, kum, güneş ve tatille akla gelen yaz mevsimi severken kimisi ise doğanın tüm yeşilliğiyle gözler önüne serilen ilkbaharı sever. Bazılarımız ise tüm soğukluğuna rağmen kış aylarına hayrandır. Ancak mevsimler içinde hüznü anımsatsa da bence sonbaharın sanatla ve edebiyatla yakınlığı var. 

Şahsi görüşüm olsa da bir çoğunuzun buna katılacağını düşünüyorum. Çünkü sonbahar temalı şiirler, resimler hatta müziklerin birçok örneğini görüyoruz. Belki de ressamlara, şairlere, müzisyen ve söz yazarlarına ilham veren bir yanı vardır bu sonbahar sarısının. Ben ise bugün bu sarı hatta kimi zaman kahverengi rengin fotoğraf boyutuna değinmek istiyorum. 

Sanatın bir dalı da olan fotoğraf için bence çok güzel zamanları yaşıyoruz.  
Doğanın yaz sonrası sarı rengi, dökülen yaprakların doğadaki dansı fotoğrafçılar için çok güzel bir stüdyo niteliği taşıyor. Sadece fotoğraf fonu olarak düşünmeyelim bu konuyu, psikolojik de bir etkisi var bu mevsimin. 

Vedaları ve hüznü çağrıştıran bu renklerle tek bir karede bir çok duyguyu anlatabilme imkanımız olabilir. Bu açıdan bakınca doğru ekipman ve ışıkla ödüle değer görülecek fotoğrafların çekilebileceğini düşünüyorum. 

Mevsimsel olarak baktığımızda doğanın olmazsa olmazı tarım fotoğrafları için de güzel zamanlardayız. Özellikle Aydın olarak düşündüğümüzde Beyaz Altının yani pamuğun çok güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yine farklı bir çok ürünün de fotoğrafları çekilerek hikayeleri bir fotoğraf karesine sığdırılabilir. 

Kısacası bir çoğumuzun hüzünle andığı sonbaharın güzelliklerini de keşfetmek bizim elimizde. Bu bazen bir şiirin mısralarında, bazen bir notanın derininde, bazen güzel bir resmin renklerinde bazen de fotoğraf karesinde saklı. Maharet bunu fark edebilmek ve sonbaharın tadını çıkarabilmekte. Şimdi alın elinize kalemi kağıdı, notalarınızı, tualinizi yada fotoğraf makinenizi ve doğaya bırakın kendinizi. Bir yaprağın dalına tutunma çabasından ortaya çıkabilecek eserlerini düşünün. Doğa bütün güzelliğiyle sizi bekliyor.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR