TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Futbolcular farklı mesleklere yöneldi

Futbolcular farklı mesleklere yöneldi

Koronavirüsle ilgili o kadar çok haber ve köşe yazdık ki artık hayatımızın bir parçası oldu. Haber konularımız arasına da her gün girmeye başladı. Testi pozitif çıkanların yanı sıra son dönemde hayatını kaybedenlerin de defalarca haberini yaptık. Vaka sayılarındaki artış artık ciddi boyutlara çıkarken klasik sözler duymaya başladık. Korona çevremize çok yaklaştı. Komşuda, arkadaşta hatta akrabalarda çıkmaya başlayınca sanki herkesin konuya verdiği önem biraz daha arttı. 

Diyeceksiniz ki konu koronaysa bu köşe yazısının spor sayfasında ne işi var. Ama biz yine çok özlediğimiz sahalara dönelim istiyorum. Daha doğrusu spor sahalarının emektarları amatör futbolculara. Belki de koronavirüsün en çok vurduğu kişiler arasında ilk sıralarda yer alıyorlar. Sizlerin eğlencesi, bizlerin haber konusu olan futbol bu arkadaşların ekmeği. Yıllardır yeşil sahalardan az yada çok kazandıklarıyla ailelerini geçindirdiler. Ama Mart ayında çıkan pandemi bir anda onları yeşil sahalardan kopardı. 
Tedbirler kapsamında geçen sezon amatör liglerin durduruldu ve yeni sezon başlamadı. Şubatta birisi bunların yaşanacağını söylese sanırım bu kadar futbolu seven ülkeden komik gelirdi. Ama söz konusu sağlıksa tüm tedbirler gerekli. 

Ama bugüne gelirsek futbolcuların yaşadığı süreç kolay değil. Pandeminin ilk zamanları evlerine kapanan oyuncular belki birikimlerini harcadı belki zor şartlarda yaşadı ama aylarca böyle devam etmek kolay değildi. Ve yeşil sahalardan tanıdığımız birçok ismi farklı mesleklerde görmeye başladık. Kimisi tarımla uğraşmaya kimisi ise farklı sektörlerde hizmet vermeye çalışıyor. 

Belki onların yaşadığı hayat değişimini tam olarak anlayamayız ama en azından saygı duymamız gerekir. Aktif futbol yaşantısında antrenmanın, doğru beslenmenin hatta psikolojik durumun bile ne kadar etkili olduğunu bilirsiniz. Şimdi bambaşka işlere yönelen oyuncuların antrenman ne kadar aklında olabilir? Yada kim onlara sen futbolcusun antrenmanlarını aksatma diyebilir. Evine ekmek götürmek isteyen bir kişi için artık başka bir şeyin önemi kalır mı? 

Özetle maçların başlaması yada başlamaması konusu gerçekten önemli. Ama bu arkadaşların yaşadığı süreci de görmezden gelmemek gerekiyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından amatör futbolla ilgili son yapılan açıklamada pandeminin seyrine vurgu yapıldı. Çünkü sağlıksız bir ortamda bu maçlara çıkmak gerçekten büyük risk. Umarım verilen tarihlerde ülkemizde koronavirüse karşı zaferimizi ilan edip hem spor hem sosyal alanlarda eski günlerimize döneriz. Aylardır sahalarından daha doğrusu mesleklerinden uzak kalan futbolcu kardeşlerime, ağabeylerime kolaylıklar diliyorum. Biz de yeşil sahaları ve o heyecanı çok basın olarak çok özledik. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR