TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

FUTBOLDA ZAMANA OYNADIĞINI SANANLAR

FUTBOLDA ZAMANA OYNADIĞINI SANANLAR

Spor branşlarında genelde akıcı oyunlar daha çok ilgi çeker. Hele ki futbol, basketbol, voleybol gibi takım oyunlarında izleyiciler seri oyundan daha fazla keyif alır diyebiliriz. Konuyu farkli branşlardan örneklerle açsak da aslında futboldan bahsetmek istiyorum başlıkta. Anlattıkça aklınıza takımlar ve oyuncular az çok gelecektir. 

***

Kişiden kişiye  değişse de futbol izleyicisi için teknik hareketler, kanatlardan yapılan hızlı ataklar, kontrataklar gibi bir çok unsur heyecan verici oluyor. Hangimiz bol ataklı, pozisyonlu ve gollü maçları sevmeyiz ki?

***

Ama günümüzde futbol bu kadar ilerlemiş, teknolojiden bile bu kadar faydalanırken bazı teknik adamların ve futbolcuların anlayışını değiştirmek pek kolay olmuyor.

***

Çünkü futbolu sadece puan almak, kazanmak olarak gören, hatta 1-0 olsun bizim olsun mantığıyla hareket ederken ne taktiğe bağlı kalan ne de hücum eden takımlar, oyuncular var. 

***

İzlerken sıkıldığımız takımlar da diyebiliriz aslında. Özellikle skoru elde etmiş takımların sadece defans yapan, top çeviren, hatta daha ötesinde sakatlık bahanesiyle yerde yatan, tac atışlarından bile 5 saniye olsun kazanmak isteyen oyuncuları var. Tüm hafta izlemek için beklediğiniz, bilet alarak gittğiniz belki de farklı şehirlerden geldiğiniz bir maçın bu havada oynanması sizce de kötü değil mi?

***

Avrupa liglerinden bir maçı izlerken kıyaslama şansınız daha iyi olabilir. Bazen oyun akışını takip etmek bile zor oluyor. Ülkemizde de elbette bunun örnekleri var. Tüm maçlarda zamana oynayan takımlar var diyemeyiz. Ama çok örnekleri mevcut. 

***

Bu tarz futbolu benimseyen takımların aslında sadece kendi taraftarına değil, rakip takıma ve taraftarlarına da kötülük yaptığını düşünüyorum. 

***

Umarım bir gün bu tarz oyun anlayışını benimseyen takımlar kalmaz ve çok sevdiğimiz futbolun güzelliklerini görürüz. 

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR