TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Futbolu zorlaştıran oyuncular

Futbolu zorlaştıran oyuncular

‘Futbol basit bir oyundur. Zor olan onu basit oynamak’ sözünü birçok futbolsever duymuştur. Dünya futbolunun önemli isimlerinden Johan Cruyff'un bu sözü yıllardır dile getirilir. Birçok kez de örnek olarak gösterilmiştir. Gerçekten günümüzde özellikle ülkemizde oynanan futbola bakınca buna katılmamak elde değil. 

Mevkii fark etmeksizin oyuncuların futbol oynama mantığı basit oyunun uzağında. Burada yeteneğini gösteren, çalımlarla sonuca giden oyuncuları kast etmiyorum. Futbolun güzellikleri içinde bunlar da tabi yerini alacak. Ama özellikle savunma oyuncularının yaptığı gereksiz hareketler dikkatlerden kaçmıyor. Topu kornere çıkarmamak adına yapılan hatalar, taca çıkmaması için topu çizgiden çeviren oyuncunun rakibe kaptırdığı toplar. Uzun pas atmak isterken rakibin atağına dönüşen pozisyonlar. Hepsinin temelinde bu var bence. Basit oynamamak. 

Hücum bölümüne de geçtiğimizde burada forvet kaprisleriyle karşılaşabiliyoruz. Kaleci oyunu defanstan kurmuş. Savunmadan orta alana aktarılan topu birkaç pasla forvet oyuncusuyla buluşturulmuş. İki hatta bazen daha fazla oyuncuyla hücuma çıkılmış ve kale önünde bir futbolcu hiçbir arkadaşına bakmadan alakasız bir şut çekip topu auta göndermiş. Defalarca gördüğümüz senaryo. İzleyenlerin bile tepki gösterdiği bu konuda sahada oyuncuların ve kenardaki teknik heyetlerin hissettiklerini bir düşünsenize. Oysa oyun sistemi olan bir takım bu hücumu en iyi şekilde sonlandırabilir. Burada en iyi şekilde derken gol anlamında demiyorum. Ama gole yakın bir pozisyon bile takım için çok önemli.

Bu durum tabi ki sadece ülkemizde yaşanmıyor ancak biz Türk futbolunun bir yerlere gelmesini istiyorsak bence alt yapıdan itibaren futbolculara bu konuda yeterli bilgiyi vermeliyiz. Topa sahip olma oranları, pas yüzdeleri gibi istatistikler tabelada kaybettiğimiz bir maç sonunda bence hiç bir şey ifade etmez. Hele ki rakibiniz az pasla kalenizde golü buluyorsa sizin yaptığınız pas sayısının ne önemi kalır? 

Bu nedenle takımlarda özel yetenekli oyuncular dışındaki oyuncuların basit ve sade oyunla takıma katkı vermesi bence çok değerli. Hiçbir defans oyuncusu topu taca attı diye yada hiçbir kaleci üzerine gelen topu kornere çeldi diye eleştirilmemeli. Defans oyuncularının topu kornere atmak yerine ceza alanı içinde yaptığı riskli paslar rakibe gol olarak katkı sağlarsa sizin bütün maç sarf ettiğiniz mücadelenin ne önemi kalır?

Teknik oyuncuların birçoğu fazla koşmadan da bazı maçlarda kilidi açan isimler olabiliyorlar. Bu oyuncular çoğu zaman çok koşmadıkları için eleştiriliyor. Ancak herkes kendi yeteneğinin farkına varıp oynarsa boş koşulara da gerek kalmaz. Bu da aslında basit oyunun bir yönü bence. Ayağına hakim bir orta saha oyuncusu için de en basit oyun yetenekleriyle rakibe karşı üstünlük sağlamaktır. Özetleyecek olursa futbol günümüzde çok farklı bir yere geldi. Yepyeni sistemler ve oyun formatlarının gündeme geldiği futbolun içinde başarılı olmak istiyorsanız her geçen gün kendisini geliştirmelisiniz. Bilgiye açık olmalısınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR