TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Futbolun fabrikası: Altyapı 

Futbolun fabrikası: Altyapı 

Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de spor denilince akla ilk gelen branş futbol oluyor. Eksiğiyle fazlasıyla futbolu çok seviyoruz. Aydın özelinde konuyu ele alırsak, futbol takımlarının bu sezon ne durumda olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. A takımların birçoğunun sorunlar yaşadığı hatta yerinde saymakla kalmayıp gerilediği Aydın futbolunda alt yapı oyuncuları ise insana umut veriyor.

Pazar günü liglerin birçoğunun bitmiş olmasını fırsat bilerek İzmir’de düzenlenen Pınarbaşı Cup turnuvasının finallerini takip etme fırsatı buldum. Ege’nin farklı illerinden önemli takımlarının mücadele ettiği turnuvada finallere Yıldızspor’dan U10 ve U12 takımları kaldı. Onlarca rakibin arasından sıyrılan U10 takımı şampiyon olurken U12 takımı  üçüncülük kupasına kavuştu. İşin ödül kısmı, başarı kısmı kısacası sonuç kısmı tabi ki önemli ama temelde futbol anlayışının minik yaşlarda nasıl aşılandığını görmek açısından güzel bir deneyim oldu.  

Aydın temsilcisinin miniklerini başarılarından dolayı kutlarken, bir parantezi de turnuvanın geneline açmak gerekiyor. Farklı illerden gelen takımların oyunculara verdiği değer, ailelerin ilgisi ve heyecanı çok iyi düzeydeydi. Ama hepsinden önemlisi miniklerin sahada büyüyen yürekleri öne çıktı. Kazanan takımların sevinçlerinin hemen ardından koşarak rakip takıma sarılması, finali kaybeden takımlardaki oyuncuların birbirini teselli etmesi ve daha niceleri. 

İşin duygusal kısmının yanında, turnuvada çok yetenekli çocukların da ön plana çıktığını göz ardı etmemek lazım. Gelecekte adını belki de önemli takımlarda duyacağımız birçok sporcu gösterdikleri performanslarla göz doldurdu. Türk futbolunun geleceği için de alt kategorilere yatırım yapılmalı. Bu yatırımlar, futbolun fabrikasının alt yapılar olmasını sağlayacaktır. 
  

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR