TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

GENÇ OYUNCU TABİRİNİ YANLIŞ ANLAYANLAR

GENÇ OYUNCU TABİRİNİ YANLIŞ ANLAYANLAR

Futbolda altyapının önemini baştan anlatmaya gerek yok sanırım. Sadece anlatılanla değil uygulamada da çoğu zaman görüyoruz. Altyapısı iyi olan kulüplerin yakaladığı kadro başarısı, büyük oranda maddi ciddi şekilde de manevi olarak katkı sunuyor. Maddi boyutuna bakarsak, bir oyuncuyu keşfetmek, iyi şekilde yetiştirmek ve gerçekten futbol dünyasında hak ettiği hatta belki daha üstünde bonservis bedeliyle başka takıma göndermek. Bunu bir fabrika gibi düşünebiliriz aslında. İşlemek, değer katmak ve o değerden para kazanmak.

Manevi boyuta gelecek olursak. Her ne kadar futbolun profesyonel oynanması taraftarı olsam da amatör ruhun da takımlarda olmasını isterim. Bu ruhu yakalamak da öyle kolay olmuyor. Takımın altyapısını, kültürünü, camiasını, taraftarını kısacası önemli öğelerini bilmeyen bir oyuncudan amatör ruhla mücadele etmesini beklemek bana çok mantıklı gelmiyor. (İstisnalar hariç) Peki bunu en güzel nerede öğrenirsiniz? Bence altyapıda.

Ben aslında bugün çok değerli olan genç oyuncu kavramının ülkemizde çoğu kişilerce yanlış anlaşıldığı konusunda bir şeyler yazmak istedim. Avrupa liglerine baktığımızda üst seviyelerde top koşturan genç oyuncu yaşlarına dikkat edin. Bir çoğu 18’in üstünde bile değil. Hem de öyle takımlarda forma giyiyorlar ki. Kısacası güvenmek, şans vermek ve en önemlisi keşfetmek şart.

Gelelim yanlış anlaşılan konuya. Ülkemizde bazen 25, hatta biraz daha üstünde olan futbolcular için bile genç tabiri kullanılabiliyor. Belki alışkanlık, belki genç gösterme çabası belki de herkesin yaş algısın farklı olmasından bilinmez ama benim futbola bakışımda 25 yaşında bir oyuncu ‘deneyimli’ kategorisinin kapısına gelmiştir.

Ama bir çok kişi gözünde büyütemiyor sanki oyuncuları. Aileleri anlarım, evlattır neticede ama dünyaya, Avrupa’ya bakınca 25 yaşında bir oyuncunun artık çoktan tecrübe kazanmış isimler arasına girdiğini görebiliyoruz.

Bu algının bence değişmesi lazım. Artık altyapıdaki gençlere ‘çocuk’ gibi davranmak yerine genç yetenek olarak güvenmeliyiz. Bu gençlere güvenmeliyiz ki altyapılarımızla söz sahibi olalım. Bu arada altyapılarda gerçekten çok sistemli hareket eden kulüplerimiz de var elbette. Zaten onlar kendisini belli ettiği için yazmaya gerek görmüyorum.

Çok sevdiğimiz futbolda yeni yüzler görmeyi her zaman desteklemişimdir. Hele ki bu genç ve yetenekli isimlerse hepimizin destek vermesi gerek.

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR