Hem görünüş olarak kusursuz olan hem de bakımı bir o kadar hassasiyet isteyen orkide çiçeğini hepimiz çok severiz. Orkidelerin beyaz, mor ve mavi renkleri bulunur. Beyaz renk masumiyeti ve saflığı temsil eder. Gücü ve asaleti göstermeyi sağlayanda mor renkte orkidelerdir. Daha çok tercih edilen bir diğer orkide mavi olanlarıdır. Mavi orkideler çok nadir bulunur haliyle de ihtişamlı olmayı simgeler. Kişiye hediye edeceğiz çiçek orkide ise kesinlikle mavi tercih etmelisiniz. Neden mi? Çünkü karşınızdaki kişiye nadir bulunan bir çiçek hediye ederek onun kendisini daha değerli hissetmesini sağlamış olursunuz.

Bu güzel orkidelere evde nasıl bakmalıyız evin hangi kısmına koymalıyız birde ona bakalım. Orkideler direkt olarak güneş seven bir çiçek değillerdir. Özellikle evin batı veya güney cephesinde ise perdenin arkasına konulması gerekir. Böylelikle güneşi direkt olarak almaz camdan sızan güneş yeterli olur. Ama orkideler daha iyi büyüsün istiyorsak her zaman doğu cephesine koymak daha iyi olacaktır. Sabah güneşinin kavurucu olmaması ve kısa süreliğine kalması orkideler için yeterlidir. Dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta orkidelerin yerleriyle çok oynamamalıyız mümkün olduğunca sabit bir yerde kalmalılar. Yerlerini sevmediklerinde yapraklarında kararmalar meydana gelecektir. Peki ya bu çiçekler nasıl sulanmalı. Dinlendirilmiş su ile sulama yapılması daha sağlıklı olacaktır. Tertemiz bir suyu derin bir kaba koyarak iki veya üç defa orkidemizi batır çıkar yöntemi ile sulamalıyız. Haftada bir kez sulama isteyen bir çiçektir. Ama çok sıcak bir şehir de yaşıyorsanız bu haftada iki defaya çıkarılabilir. Genellikle orkidelerin kökleri şeffaf kabından dolayı görünür kolaylıkla su isteyip istemediğini de buradan takip edebilirsiniz.

Birkaç kez orkide bakan birisi olarak tüm bunları yaptığımda verimli sonuçlar elde ettim. İlk orkidem de çok başarılı olamasam da sonrakilerde daha temkinli ve bilinçli yaklaşarak ömürlerini uzattığımı düşünüyorum. Vazgeçemediğim bir çiçek diyebilirim. Zarif bir görüntüleri var dikkatli bir şekilde yaklaşıyorum ancak, çok çabuk kuruyabiliyorlar. Kuruduklarında çiçek vitamini alıp onu uyguluyorum fayda sağladığını da gördüm. Eğer çiçeğiniz kuruduysa vitamine başvurun derim.