TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Hayata bağlanmak çok zor değil

Hayata bağlanmak çok zor değil

Hepimizin ortak kullanım alanı olan trafikte belirlenmiş kurallar olmazsa olmaz. Ehliyet sahibi olan ve trafiğe çıkan her bireyin uyması gereken bu kurallar trafiğin düzenini sağlamanın yanında can güvenliği için de büyük önem taşıyor. Kurallar tabi ki belli kriterlere göre belirleniyor ve burada uyulmayan kuralların faturası da çok ağır olabiliyor. 

Genelge baktığımızda birçok kural hem kendinizi hem karşıdaki kişileri korumaya yönelik. Uyarı levhalarına dikkat etmek, hız sınırlarına uymak gibi daha birçok kuralla trafikte yol alıyoruz. Bunlar gerekli olduğu için uymalıyız. Bu kuralların bazıları ise direk kendimizi korumaya yönelik. Bu da bizi araçlarımızın içinde olası bir kaza anında hayata bağlayan emniyet kemeri kullanımı. 

Her yıl çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği bir çok kaza sonrası aynı şey konuşuluyor. ‘Kemeri takılı olsaydı belki yaşayabilirdi’. Elbette ki bu bir ihtimaldir ama gerekten bu ihtimal için bile takmaya değmez mi? Birçok araçta kemerlerin arkadan bağlandığını görüyorum. Çevremdeyse mutlaka uyarıyorum. Aslında uyarmak da çok garip çünkü onu öyle takan insan zaten bunun hiçbir faydası olmadığının bilincinde. Ama biz yine de uyarmaya devam edelim. 

Kimisi konforu düşürdüğünü düşünüyor. Yılladır trafikte olan biri olarak bir kere bile bunu düşünmedim. Kimisi takmamayı marifet sayıyor. Bu mantığı da oldum olası anlamadım. Gerçekten bu kadar zor mu bunu kullanmak? Konforunuzun arttığını düşünerek takmadığınız emniyet kemerinin canınızı kurtarabileceğini hiç düşünmüyor musunuz? Bunu sadece şoförler olarak algılamayalım bu arada. Bazılarımızda da arka koltuğa oturunca kemer takılmasa da olur gibi bir düşünce var. Bunu da neye dayanarak düşünüyorlar bilmiyorum. Başınıza gelmeden bir şeylerin önlemini almak çok daha önemli.

Kendi adıma emniyet kemerini takmayınca boşluktaymış gibi hissediyorum. Kısa yada uzun mesafe fark etmeksizin takıyorum. Bir zaman sonra koltuğa oturduğunuz anda elinizin kemere uzandığını hissediyorsunuz. Alışıyorsunuz yani bu önlemi almaya. Lütfen hem kemerlerimizi takalım hem de trafik kurallarına harfiyen uyalım. Kendimizi, ailemizi ve diğer insanları bu sayede koruyabilir ve kazaların önüne geçebiliriz. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR