TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Her yaptığınız kimin umurunda?  

Her yaptığınız kimin umurunda?  

Sosyal medya hayatlarımıza ilk girdiğinde genelde sadece bilgisayar başında kullanabiliyorduk. Hatta öyle ki fotoğraflarımızı arşivleyip bilgisayara ulaşınca paylaşırdık. Albüm şeklinde ayarlar öyle arkadaşlarımızın görmesini sağlardık. 
O dönem akıllı telefonlar bu kadar yaygın olmadığı içindir belki ama anlık fotoğraflarla pek karşılaşmazdık. Aslında fotoğraf paylaşma isteği de bu kadar olmazdı anımsadığım kadarıyla. Ancak akıllı telefonların hayatımızda yer almaya başlamasıyla anlık fotoğraf paylaşımları arttı. Bu bir eleştiri değil. Teknolojinin sunduğu imkanları elbette herkes kullanabilir. Ki her zaman söylerim. Yaptığınız bir hareket yada davranış bir başkasına zarar vermiyorsa sadece sizi ilgilendirir. 
Ancak farkında mıyız bilmiyorum ama ciddi anlamda özel hayatlar paylaşılmaya başlandı. Yani öyle ‘arkadaşlarla yemekte buluştuk’, dostlarla kahvaltıdayız’ yada ‘yeni arabam hayırlı olsun’ gibi değil. Bunlar sosyalleşmenin içinde olabilecek paylaşımlar. Benim bahsettiğim baya baya özel hayatlarını paylaşan insanlar. Bunun bir seviye üstü ise övünme durumu. Yani alınan bir maldan, yapılan bir yemeğe. Bunu çeşitlendirebiliriz. İlginç yazım yanlışlarıyla dolu bir ton paylaşım var. İmla hatası değil bu arada. Bilerek yapılmış, şirin gözükme çabasıyla yazılmış yazılar. 
Kişisel profillerden yapılan paylaşımlara karışma gibi durumumuz yok ancak ciddi anlamda kötü örnek olabilecek şekilde görseller, yazılar yer alabiliyor. Unutmayalım ki sosyal medyayı her kullanan birey yetişkin değil. Bunu çocuklarımız, kardeşlerimiz takip ediyor. İyiyi örnek almaları güzel ancak kötüden de etkilenme tehlikesi var. 
Herkesin paylaşımı kendini bağlar elbette ama onu görecek kişileri belirlemek biraz elimizde. Bu konuda yaşça küçük kardeşlerimizi uyarabiliriz örneğin. Sosyal medyayı kullanmalarını engelleyerek değil belki ama hangi içeriklerin doğru hangilerinin yanlış olduğunu anlatarak bunu yapabiliriz. Kısıtlamadan ziyade bilgilendirme yolunu seçmek en doğrusu bence. 
Bu tarz paylaşım yapanlara da bir iki söz söylemek gerekiyor aslında. Gerçekten her paylaştığınız kimin umurunda? Birisinin paylaşımınızı beğenmesi yada yorum yapması sadece takdir ettiğini mi gösterir?  


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR