TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Hijyen şart ama israf etmeden

Hijyen şart ama israf etmeden

Bu aralar gündemimiz belli. Koronavirüs ve bu virüsten korunma yolları. Her gün TV’lerde, gazetelerde hatta sosyal medyada bu konuda binlerce bilgi yer alıyor. Uzman görüşlerini dikkate almak bu süreçte çok önemli. Genelde önlemin temelinde de hijyen kurallarına uymak yer alıyor. Suyla sabunla bu aralar  çok haşır neşir olduğumuz ortada ama bu konuda da dikkatli olmalıyız.

Tamam temizlik şart. Virüs salgınının önlenmesinde bulaşmayı engellemek için hele ki daha da şart. Ama bu süreçte oluşacak su israfının da önüne geçmeliyiz. Özellikle ellerimizi sabunlarken geçen sürede suyu mutlaka kapatmalıyız. Sağlıklı olalım derken susuzluk çekmeyelim. Malum önümüz yaz. Su kapasitesinin korunması açısından israfın önüne geçmeye çalışalım. 

Ayrıca bilgi kirliliği de çok fazla. Virüs salgınına karşı korunma yolları diye onlarca farklı yöntem verilse de bir çoğunun hiçbir işe yaramadığı da gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın yada konusunda uzman isimlerin önerilerini dikkate almalıyız. Sosyal medyada önüne gelenin yazdığı ‘şu çok iyi geliyormuş’, ‘mutlaka şunu yapın’ sözleriyle virüsten korunayım derken başka sağlık sorunları yaşamayın. 

Hassas bir süreçten geçtiğimiz ortada. Tedbirli olmak her şeyden önemli. Sosyal mesafe, hijyen kuralları, gerekli ekipman kullanımı gibi konularda artık lütfen dikkati elden bırakmayalım. Ve lütfen Evde Kal çağrısına uyalım. Devlet kurumlarının verdiği mücadeleye bireysel olarak katkı vermek elimizde. Salgının yayılmaması ve durdurulması konusunda biz de üzerimize düşeni yapalım. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR