TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

İŞİN SIRRI DOĞRU ZAMAN DOĞRU KİŞİ 

İŞİN SIRRI DOĞRU ZAMAN DOĞRU KİŞİ 

Hep söylediğim bir şey var. Evlenmek önemli değil, doğru evlilik yapmak önemlidir. Doğru evlilikten kastım maddi olarak değil kesinlikle. Doğru zamanda evlilik önemli bir ölçü bence hayatta. Çünkü çevrenizden çok duyarsınız ‘bu yaşa geldin hala evlenmedin mi’, ‘evde kaldın’, ‘neyi bekliyorsun?’ tarzında cümleler. Kimse de ‘bana ne ki bundan’ demez. Sonra ne mi oluyor? Kadın ya da erkek fark etmeksizin çevre baskısıyla evlilik yoluna giriyorsunuz. Öyle bir süreç ki bu karşınızdakini tanıma şansınız bile olmuyor bazı zamanlarda. Öyle hızlı ilerliyor ki bazen bu dönem bir bakmışsınız birbirini tanımayan ama aynı yuvayı paylaşan iki insan ortaya çıkıyor. 
Burada doğru zamanın yanına doğru kişiyi de ekleyelim bu sürece. Doğru kişiyi arayıp bulmak değil burada kastım. Gerçekten anlaşabileceğiniz, anlaşamasanız bile çözüm için konuşabileceğiniz, kısacası hayat arkadaşı diyebileceğiniz kişiler olsun ömrünüzde. Elbette iki kişi aynı düşüncede ya da karakterde olmak zorunda değil. Ama bu farklılıkları hoş göreceğiniz, sizin düşüncelerinize de saygı duyulan bir hayat kurmak önemli. 
Bu olmadığında farkındaysanız evlilikler ya mutsuz oluyor ya da uzun sürmüyor. Beraber 50-60 yılı deviren büyüklerimizle biraz konuşsanız birçoğundan ‘önce saygı’ dediklerini duyarsınız. Çünkü bir insan kişiliğini, karakterini, hobilerini v.b özelliklerini değiştirmeden yeni bir hayata adım atabilirse uyum sağlaması kolay olur. Burada saygı devreye giriyor.  
Günümüzde bir çok konuda olduğu gibi evliliklerde de laçkalaşma yaşanıyor. Bir çok kişi evlenmeyi bir başarı olarak görüyor. Özellikle sosyal medyada sürekli evlilik üzerine, günlük yaşantısına dair paylaşım yapanlara dikkat edin. Belki hepsi değil ama bir çoğunda bunu hayatında başardığı bir aşama olarak görenler var. Evlenmek başarı değil, sürdürmek başarıdır. Evlenmek, çevrenizin baskısıyla yapılacak kadar basit ve ya gösteriş olsun diye yapılacak kadar anlamsız değildir.

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR