TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

KADIN FUTBOLUNUN YÜKSELİŞİ

KADIN FUTBOLUNUN YÜKSELİŞİ

Dünyada ve Türkiye’de sorsak en popüler spor branşı futbol çıkar sanırım. İzleyen sayısının çok olması, oyunun çekiciliği, heyecanın yüksek oluşu ve en önemlisi de takımlara duyulan aidiyet bence bu branşı bizim için bu kadar değerli kılıyor.

Hal böyle olunca ilgi de yoğun oluyor. Tarihi çok eskiye dayanan futbolda meşin yuvarlağın peşinden koşanlar genelde erkekler oluyor. Sadece sahaya değil tribünlere de baktığımızda durum pek farklı değil aslında. Genel olarak erkeklerin daha çok ilgi gösterdiğini görebiliyoruz. Ancak son dönemde fark ettiyseniz kadın futbolu ciddi anlamda bir yükseliş yaşıyor.

Burada kadınların futbola ilgisinin artması önemli etken ancak bence Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, gibi geniş kitlelerin takip ettiği kulüplerin de kadın futbolunda yer alması etkili oldu. Taraftarlar artık destek verdikleri armanın hangi branşı olursa olsun ilgi gösteriyor. Öyle ki kadın futbolunun derbileri de günler öncesinden konuşulan ve sonuçları merak edilen maçlar arasında yer almaya başladı.

Ben bu ulusal çapta artan ilginin yerele de inmesini isteyenlerdenim. Bu konuda Aydın’da bir çaba var. Ancak bunu daha da büyütebiliriz bence. Yani teşvik ederek, destek vererek, ufak yaşlarda futbolla tanıştırarak ileride çok başarılı kadın futbolcuların liglerde yer almasını sağlayabiliriz. Aynı zamanda Milli Takım’da da yer almalarından gurur duyarız.

Ancak tüm bunların olması için özellikle sporseverlerin bu maçlara ilgi göstermesi, ailelerin bu konuda girişimde bulunması, en önemlisi de liglerde yer alan takımlara ve altyapılarına destek verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde havanda su dövmekten öteye gidilemiyor. Bence geleceği açık olan bu alanda Aydın da daha fazla yer almalı.

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR