TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

KADIN HAKEMLERİN SAYISI ARTMALI

KADIN HAKEMLERİN SAYISI ARTMALI

Kadınların istihdam edilmesi, girişimci olması, önemli görevlerde bulunması hatta siyasette daha fazla yer almaları gibi konularda çok haberler yapıldı çok köşeler yazıldı. Ben de hayatın her alanında yer almaları taraftarıyım açıkcası.

***

Hele ki sadece erkeklerin yapabildiğine inanılan mesleklerde, spor dallarında ya da hobilerde kadınların hakkını vererek faaliyet göstermesi gerçekten çok güzel.

***
Ben bugün futbol kısmına değinmek istiyorum. Bir çok kez röportajlar yaptığım kadın hakemlerin sayılarının artması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda hevesli gençlerin hakemlik başvurularını dikkatli takip etmelerinin yanı sıra devamında da çalışmalarını disiplinli bir şekilde yapması gerekiyor. Tabi en önemli hususlardan biri de ailelerin vereceği destek. Ön yargıları yıkıp destek verilirse belki de çok önemli yerlere gelecek çok kişi hakem yeşil sahalarda olacak.

***
Bu konuda köşe yazmama vesile olan konu ise Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) hakem atamalarında gösterdiği hassasiyet. Bu kapsamda Spor Toto Süper Lig’in 7’nci haftasında Neslihan Muratdağı, Gamze Durmuş Pakkan, Melis Özçiğdem ve Cansu Tiryaki’ye görev verildi. Diğer haftalarda belki sayıları daha da artacak.

***
Alt liglerde de bu tarz görevler verildiğini bir çok maçta gördük. Hatta yerel liglerde de çok maçta görev alıyorlar. Kısacası imkan sunulduğunda her alanda olduğu gibi futbol hakemliğinde de başarılı oluyorlar. Umarım önümüzdeki sezonlarda sayıları daha da artar.

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR