TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

KAR SICAK EVLERİN PENCERESİNDEN GÜZEL 

KAR SICAK EVLERİN PENCERESİNDEN GÜZEL 

Malum kış yüzünü iyiden iyiye gösterdi bugünlerde. Günlük yaşamın olumsuz etkilendiği illere nazaran Aydın biraz daha şanslı diyebiliriz. Ancak yaz boyunca yaşadığımız kuraklığı düşününce kar yağmasının su kaynaklarına katkısı çok güzel olabilirdi ancak şehrimizde klasiktir çevreye kar yağar soğuğu buraya gelir. Hatta dereceler henüz 0’ı bile görmemişken ‘buz gibi hava’ deriz. İklim olarak soğukla pek aramızın olmadığı ortada. 
Ben biraz konuyu insanların davranışlarına çekmek istiyorum. Kar yağışı birçoğumuza gerçekten güzel gelir. Hele ki Aydın gibi çok fazla kar yağmayan bir şehirde kar yağdığında birçok kişi evinde durmak yerine dışarı çıkar. Hatta Paşayaylası’na gitme gibi aktivitelerimiz vardır. Kısacası kar bizler için hasretle beklenen bir yağış şekli olsa da birçok kişi için pek öyle olmuyor. 
Şimdi biraz o açıdan bakalım. Birçoğumuz kar yağışını izlerken camın önüne bir bardak kahve hatta duruma göre bir de kitap koyduk. (Kitabın kapağının bile açılmadığı çok bellidir ama neyse). Tabi ki sosyal medyaya hikayeler atıldı. Fona da karla ilgili bir şarkı koyuldu ve kısa bir not düşüldü. Anlık bir ambiyans oluşturuldu. Bu arkadaşlar için kar güzeldir. Sıcak kalorifer peteğinin başında TV açarak gündüz kuşağı bir programını izlemeye devam etti. 

Peki ya kar soğuğunda evini sobayla ısıtmaya çalışan komşuları ne yaptı?

Sokakta yaşayan insanlar ne yaptı?

Yine sokak hayvanları soğuktan korunmak için ne yapabilir?

Kısacası kar sıcacık evinde yaşayanlar için güzel. Soğuklar, sıcak pencere önünde sokağı izleyince keyifli. Dışarıdan bakılan pencere bir çok kişiye o kadar da güzel yada keyifli gelmiyor anlayacağınız. Bir yanda bu imkanların tadını çıkarırken bir yandan yakın çevremizde neler olduğuna da bakmak önemli. Kim bilir, belki de ısınamayan bir ailenin yuvasını ısıtırsınız. Pencerenizden bakarken sadece kar seyretmeyin. Sakini olduğunuz mahallenize, sokağınıza duyarlı olun.          

DİĞER YAZILARI
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR