TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

KİRA YÜKSELTME ZAMANI MI?

KİRA YÜKSELTME ZAMANI MI?

Ülkemizi derinden sarsan ve binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan depremlerin üzerinden 20 günden fazla zaman geçti. Sanki dün olmuş gibi acısı taze olan depremin ardından tüm Türkiye tek yürek olarak yardımlaşma gerçekleştirdi. Kimileri bütçeleri kadar yardımı ulaştırdı, kimileri bölgeye gidip elinden geleni yaptı, kimileriyle maddi yardımda bulundu.

Son dönemde de bir çok kişi kapılarını depremzede ailelere açtı. Aydın’da da misafir edilen depremzede vatandaşlara evlerini açan öyle çok insan var ki. Hem de hiç bir beklentisi olmadan, hiç tanımadığı insanlara böyle güzel bir iyilik yapanlar. İşte alkışı hak eden kişiler onlar. İyi ki varsınız.

Ancak bir de bu zor zamanları fırsata çevirmeye çalışanlar var. Kimler mi? Muhtemelen çevrenizde duymuşsunuzdur. Depremzede ailelere yüksek fiyatlarda kira ücretiyle evleri kiralamaya çalışanlar ya da depremzede oldukları için evlerini kiralamak istemeyenler.

Bazen gerçekten insan ne diyeceğini bilemiyor. Böylesine zor bir zamanda, böylesine kenetlenmiş bir ülkede böyle insanlarla yaşamak ne kadar garip.

Bu, apaçık durumu fırsata çevirmektir bence. Kusura bakmayın ama malın mülkün çok da önemli olmadığını bu deprem bence çok güzel anlattı bizlere. Bakın bir depremde yıkılan binalara, evlere...

Yani sizin bu hayatta dikili bir binanızın olması her zaman çok da bir şey ifade etmeyebiliyor. Hadi diyelim yıkılmadı da ağır hasar aldı. Girip içine oturamadığınız, kiraya vermediğiniz hatta satamadığınız beton yığını evlerinize karşıdan baktığınızı bir düşünün. Düşünün ki bugün deprem felaketinden şehrimize sığınan insanların halini birazcık anlayın.

Kim şehrinden, doğup büyüdüğü topraklardan, çocukluğunun geçtiği sokaklardan, anılarını, ailelerini belki de hayatını kaybeden yakınlarını geride bırakıp başka bir şehre gelmek ister? İşini gücünü, mesleğini bir kenara atıp, elindeki birikimini kaybedip, yeni bir şehirde yeni bir hayat kurmak kolay mı?

Hangi şehirde yaşarsak yaşayalım, bu misafirlerimize elimizden geldiğinde destek olmak çok önemli. Unutmayalım bir gün bizler de bu depremi yaşayabilir ve aynı durumda kalabiliriz. O nedenle bugün bu fırsatçılığı yapanların bunu düşünerek hareket etmesini rica ediyorum. Elimizden ne geliyorsa yanlarında olalım.

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR