TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Kış lastiği kullanmalı mıyız?    

Kış lastiği kullanmalı mıyız?    

Aydın denince bir çok kişinin aklına yazları sıcak kışları ise genelde ılık havası geliyor. Bizler de bu şehirde yaşarken bunu hissedebiliyoruz ancak bazı dönemlerde ciddi soğukların yaşandığını da anımsarsınız. Burada önemli bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Araçlarımızda kullandığımız kış lastikleri konusunda neler biliyoruz ya da çok mu mesafeli duruyoruz?
Bir otomobilde güvenlik için çok önemli parçalar olsa da benim için en önce lastikler geliyor açıkçası. Çünkü dört lastiğin üstünde giden bir araçtan bahsediyoruz. Bu noktada Aydın’da bile yaşasak kış lastiğinin önemli olduğunu düşünüyorum. Birçoğunuzun ‘Aydın’da da kış lastiği mi alacağız?’ ve ‘Bu iklimde bu masrafa ne gerek var?’ tarzında cümleler kurduğunuzu tahmin edebiliyorum. Ancak biraz araştırınca kış lastiği kullanımının sadece kar yağışıyla ilgili olmadığını göreceksiniz. 
Örneğin kış lastikleri 7 derecenin altındaki hava sıcaklığında güvenli sürüş adına kritik öneme sahip. Aydın’da 7 derecenin altına düşen günlerin sayısını da çok az değil. Kış lastiklerinin faydalarına gelecek olursak sulu zeminde, buzlanmalarda kayma riskini azaltma, çamurlu yada kar suyu olan yerlerde yol tutuşuna katkı verme gibi etkileri var. Ayrıca durma mesafesine de önemli etkisi var. Örneğin ıslak zeminde yüzde 10, karlı zeminde ise yüzde 20’ye kadar kısa fren mesafesi sağladığı ifade ediliyor. Bu arada bu bilgiler internet ortamında rahatlıkla ulaşabileceğiniz konular. 
Kış lastiği almaya kendinizi ikna ederseniz bir de nasıl özelliklere bakmanız gerektiği var. Burada önemli noktalar diş derinliği ve lastik deseni olarak ön plana çıkıyor. Lastik kontrollerini aracımızda düzenli aralıklarla mutlaka yaparken mevsimsel etkileri göz önünde bulundurmalıyız. Yazın 40 derece sıcakta kullanılan bir ürünü kışın 5 derece sıcaklıkta kullandığımızı düşünün. Trafikte alınacak önlemler hem sizi hem de diğer vatandaşların can ve mal güvenliğini korumayı sağlar. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR