TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Komşuda pişti, bize de düşer mi?

Komşuda pişti, bize de düşer mi?

Aydın’da futbol açısından kötü bir sezonu geride bıraktık. Şampiyonluk mücadelesi veren Nazilli Belediyespor’un önce şampiyonluğu kaçırması, sonrasında play-off’tan elenmesi buna son örnek oldu. Bunun yanında Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden 4 Aydın takımının da sezon bitmeden havlu atması cabası oldu. 14 takımlı ligde 4 ekipten hiç birisi sezon sonunda ilk 3’e bile giremedi. Anlayacağınız bu yaz yine bol bol başarısızlık hikayeleri konuşacağız. 

Peki Aydın futbolunun yıllardır yaşadığı bu düşüşün sebebi nedir? Olaya kesinlikle tek bir takım üzerinden, yanlış yönetim anlayışlarından, zihniyet farklılıklarından bakmamalı. Madem ki Aydın 17 ilçeden oluşan bir şehir, bu şehirde futbolu tamamıyla ele alarak sorun tespiti yapılmalı. Yoksa bitmek bilmeyen ve ortaya bir sonuç çıkmayan tartışmalar Aydın futbolunun üzerinde kara bulut gibi dolaşmaya devam eder. 

Yakın zamanda çok güzel bir örnek var karşımızda. Denizlispor, yıllardır mücadele ettiği PTT 1. Lig’de şampiyon olarak Süper Lig’e yükseldi. Kulüp, aslında çok da yabancı olmadığı bir lige geri dönmüş oldu. Öncelikle Yeşil-Siyahlı komşumuz Denizli’yi bu konuda tebrik ediyorum. Ve şu geliyor aklıma, aramızda olan 120 kilometrelik mesafeden (Nazilli  ve diğer ilçelerle çok daha kısa) oradaki futbol anlayışı, planlaması, şampiyonluk hedefi gibi konular da bize örnek olacak anlayışlar kazanır mıyız? Yani komşuda pişer bize de düşer mi? 

Aydın’da futbol anlayışında köklü değişimler, önemli planlamalar, işi bilen yöneticiler çıkmadıkça Süper Lig, uzak bir hayal olarak karşımızda duracak. Ve ne yazık ki Süper Lig maçlarını izlemek için İzmir ve Denizli’deki statlardan bilet bulmak için uğraşacağız. İşin en kötü yanı ise şehirde futbolun bu denli geride olmasını dert edinenlerin sayısının, umursamayan spor adamı (!) sayısından az olması. Hiçbir takım için altın tepside sunulmuyor başarılar. Aydınspor’un geçmişte şahlandığı döneme şahit olanlar  (şehrin şanlı insanları) bilirler yükselmenin, liglerden bir bir düşmekten daha zor bir süreç olduğunu. 

Şimdi uzun yıllardır her yaz döneminde olduğu gibi şapkamızı yine önümüze koyalım. Ama bu kez bir farkla olsun. Bu sefer öz eleştirimizi de ekleyelim içine. Önümüzdeki sezonlarda ismi olursa olsun Aydın’ı üst liglerde temsil edecek her takıma destek vermek zorundayız ki geçmişteki başarılara hasretle bakmak yerine ilham alabilelim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR