TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

KUTLAMAK YETMEZ, ANLATMAK GEREK 

KUTLAMAK YETMEZ, ANLATMAK GEREK 

Bir millet için milli bayramlar önemlidir. Türk Milleti gibi geçmişi bunca zaferle dolu bir millet için ise çok daha önemlidir. ‘Övünmek gibi olmasın’ demeyelim, övünelim.

***

Hatta her fırsatta yaşadığımız bunca zaferi kutlayalım. Tıpkı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı gibi. 19 Mayıs’ın önemini uzun uzadıya anlatmaya kalksak köşe yazısında çok mümkün değil. Bu nedenle ben klasik bir kutlama ve bilgi vermeden ziyade bu zaferleri nasıl kutlamamız ve gelecek nesillere nasıl anlatmamız gerektiğine kafa yordum bu yazıda. 

***
90’ların çocukları olarak anımsarız bayramları. O telaşları, kutlamaları, heyecanları… Bu cümlenin devamında yeni nesil kutlayamıyor demeyeceğim elbette. Ama gelecek nesillerin daha coşkulu kutlaması, daha iyi anlaması için bir şeyler yapabiliriz bence. 

***
Dünün çocukları olarak yaşadığımız o heyecanları yarının çocuklarına nasıl anlatmalıyız? Bu nokta önemli. Sadece kutlamak yetmez çünkü bunca başarıyı. Başarının temellerinin nasıl atıldığını, ne mücadeleler verildiğini ve bugün kutladığımız nice başarının hiç de kolay kazanılmadığını güzelce anlatmalıyız. Yoksa sosyal medyada görsel paylaşmaktan öteye geçemeyiz.    

***  
Anlatırken de sıkmadan, tarihi bilgileri güzelce özetleyerek anlatmak güzel bir yöntem olabilir. Ama sadece bilgi vermek de yeterli değil elbette. Neden gururlandığımızı, millet olarak neden bu kadar önem verdiğimizi de bir bir paylaşmalıyız. 

***
Böylelikle daha nice yıllarda bu bilinçle yetişen evlatlar, bu ülkenin daha da gelişmesine katkı sunmak için var gücüyle çalışır. 
Bayramımız kutlu olsun. 

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR