Her yıl 2-8 Kasım Lösemi Haftası'nda lösemi hastalığına dikkat çekiliyor. Lösemi en çok çocukluk çağında görülüyor. Bu halk sağlığı olduğu kadar toplumsal bir sorundur. Bu yüzden vatandaşlara lösemi hakkında gerçek ve doğru bilgiler verilmelidir. Dünyada her yıl 0-19 yaş aralığındaki 400.000'den fazla çocuk ve ergen, Türkiye’de ise her yıl 8.000’den fazla çocuk kanser tanısı alıyor. Yani bir çok aile çocuklarının kanser haberini almak zorunda kalıyor.

Zaman geçtikçe yayılan bu hastalıkla ilgili özellikle çocuklar çok iyi bir şekilde bilgilendirilmeli ve eğitilmelidir. Lösemili çocukların maske takmasından dolayı bir çok vatandaş bulaşıcı olduğu düşünüp çocuktan uzaklaşıyor. Löseminin bulaşıcı olmadığını çocuklarınıza anlatın. Onları gördüklerinde gülüşlerini eksik etmemesi için uyarıda bulunmalıyız. Mutluluk paylaştıkça çoğalır.

1998 yılında kurulan Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), bu konuda da birçok çalışma yaptı. Başarılı olduğunu da düşünüyorum. Bu hasatlığa farkındalık oluşturmak adına yaptığı bir çok etkinlik amacına ulaştı. Sadece lösemili çocuklar ve kanser hastalarını değil, tüm Türkiye’yi lösemi, kanser ve korunma yolları konularında bilinçlendirip, köklü çözümler yaratıp, toplumsal ve kalıcı hizmetler vermeyi devam ediyorlar. Takdir edilesi çalışmalarından dolayı bizler de teşekkür ediyoruz.