TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Minik yeteneklerin kalbine iyi bakın

Minik yeteneklerin kalbine iyi bakın

Sporun her branşında alt yapının önemi her geçen gün daha çok ortaya çıkıyor. Kulüplerde yer alacak yerli sporcuların yanı sıra Milli Takım formalarını layıkıyla taşıyacak isimleri çıkarmak gerekiyor. Alt kategorilere bu açıdan önem vermek gerek. Altyapının önemini hep konuşuyoruz ama özellikle altyapıdaki minik yeteneklerin sağlığına ne kadar önem veriyoruz?

Futbol üzerinden gidersek profesyonel takımlarda sağlık açısında kontroller, tedaviler ve tespitler için gerekli tüm imkanlar sağlanıyor. A takımların yanında bir çok takımın alt yapı kategorilerinde de gerek kulüp doktorları gerekse hastane imkanları çok farklı boyutta. Ama bu işi amatör olarak yapan takımlar neler yapabilir?  Genç sporcuların kalp rahatsızlıklarına bağlı vefat haberleri hepimizi derinden üzüyor. 

Burada tabi ki sağlık anlamında detaylı bilgi verecek kadar yetkinliğim yok. Ancak şunu hepimiz biliyoruz ki gerekli sağlık kontrolleri yapılırsa bir çok sorunun önüne geçilebilir. Sağlıktan önemli hiç bir şey yok. Bu konuda kulüpler kadar ailelere de büyük görevler düşüyor. Her şeyden önce spora başlayacak evlatlarının mutlaka gerekli sağlık kontrollerini yaptırmalılar. Kulüpler ise antrenörlerin ilk yardım konusunda alacağı eğitime önem vermeliler. 

Sadece futbolda değil basketbol, voleybol ve daha farklı branşlarda da gerekli tedbiri almak gerek. Bazı sporlar ciddi efor gerektirebiliyor ve her vücut bunu kaldırmayabilir. Gerekli testler, kontroller yapılırsa minik yeteneklerin kendilerine uygun spor branşına yönelmesi de sağlanabilir. Bu sayede spor yaparak sağlıklı bir birey olma yolunda önemli adım atarken aynı zamanda yetenekleri ölçüsünden seçtikleri branşta çok önemli yerlere gelebilirler. 

Tüm bunların sonunda dönüp dolaşıp geldiğimiz yer çok açık aslında. İşini bilen, alanında uzman isimlerin sporun içinde olması. Gerektiğinde çocukları da aileleri de yönlendirmesi. Sağlık konusunda özellikle müsabakalarda yada antrenmanlarda yaşanabilecek ani olaylarda ilk yardımı öğrenme konusunda istekli antrenörlerin varlığı sahalara, salonlara ve atletizm pistlerinde güvenle spor yapmanın önünü açacaktır. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR