TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

PAYLAŞMANIN GÜZELLİĞİNİ HATIRLATIYOR 

PAYLAŞMANIN GÜZELLİĞİNİ HATIRLATIYOR 

Muharrem ayının onuncu günü olan 8 Ağustos’ta Aşure günü başladı. Kazanlarda ve tencerelerde aşureler yapılmaya başlanırken dağıtımı da devam ediyor. İslam Aleminin güzel adetlerinden olan Aşurenin anlamı elbette çok derin. İçinde onlarca farklı ürün girmesine rağmen her birinin uyumlu bir lezzet sunduğu aşure, paylaşmanın da güzelliğini ortaya koyuyor. Belki hiç tanımadığınız birine ikram ediyorsunuz belki de uzun zamandır görüşmediğiniz bir komşunuzun kapısını çalmanıza vesile oluyor.

***

Sahi en son ne zaman birisiyle birşey paylaştınız? Özellikle şehir hayatında birbirinden öylesine uzaklaşmış insanlar var ki. Kapı komşusunu tanımayan, hatta karşılaştığında selam dahi vermeyen insanlar var. Biraz da pandemi döneminin getirdiği bu uzaklık çoğu insan için pek de yadırganmadı. Baktığınızda artık insanlar birbirinden uzak durmak için bu durumu da kullanıyor. Bunun yanında güvensizlik de tuzu biberi oluyor.

***

Ama insan sosyal bir varlık olarak yine de iletişim kurmalı bence. Bir yol bulup komşusuyla, uzun zamandır görüşmediği akrabasıyla ya da bir arkadaşıyla görüşmeli. Başta belirttiğim gibi aşure de özellikle mahalllerde, apartmanlarda buna çok güzel bir vesiledir. Geleneklerimizi yaşatmak ve bizden sonraki nesle aktarmak için güzel bir sebep bence.      

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR