TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Plak cızırtısında nostalji keyfi

Plak cızırtısında nostalji keyfi

Yakın zamanda kaleme aldığım bir yazımda eskiye olan özlemi anlatmıştım. Eski hayat tarzları, o dönemlerin yaşamları, insan hikayeleri ve daha fazlası. Bunlar günümüzde yaşayan birçok insanın merak ettiği konular. O dönemleri araştıranlar, bilgi edinenlerin yanı sıra döneme ait eşyalara ulaşmaya çalışanlar da var. Antika eşyalar bu konuda en önemlilerden. Ben de bugün plaklarla ilgili yazmak istedim. 

Benim gibi 1990 kuşağı kişilerin müzikle ilgili ilk tanıştığı eşya sanırım kasettir. Genelde hepimizin çocukluğu teyplerde çaldığımız kasetlerle geçti. Ama bizim kuşağın birçoğunda plak merakı var. Belki ilk çıktıkları dönemlerde alıp dinleyemedik ancak ama günümüzde plaklara ulaşmamız mümkün. Bu konuda eğer merakınız varsa benim gibi. Bütçenize göre alacağınız pikap yada gramofonlarda bu keyfi yaşayabilirsiniz. Tabi plak konusunda tercih size kalmış. Günümüzde yeni dönem baskı plaklar birçok yerde bulunabiliyor. 

Ancak siz de dönem plağına, yani yaşanmışlıklara önem veriyorsanız burada seçenekler biraz daha azalabiliyor. İstediğiniz plağı bulmak her zaman mümkün olmuyor. Kendi adıma ben de dönem plaklarının sesinin her zaman farklı olduğunu düşünüyorum. Evet bir çoğu yılların verdiği etkiyle belirli bir yıpranmaya sahip. Ama bu bile dinlerken sizi geçmişe götürmeye yetiyor. İğnenin her geçişinde çıkan cızırtıda plağı daha önce kimlerin dinlediğini, kimlerin anılarının olduğunu düşünüyorsunuz. 

Tabi bu plakları bulmak kadar korumak da önemli. Düşünsenize belki de 40 yaşında bir plak elinizde. Bunca yılı geride bırakmış ama ona rağmen o müziği bugüne taşımış. Yıllar içinde kimilerinin dertlerine ortak olmuş, kimilerinin mutluluğunu görmüş. Kim bilir bizden sonra da kimler neler hissederek dinleyecek. Bu nedenle eski eşyaları saklamayı, korumayı hatta geleceğe aktarmayı önemsiyorum. Hele ki çağımızda özellikle teknolojik gelişmenin çok hızlı yaşandığını düşünürsek yeni neslin geçmişte kullanılan bu plaklardan habersiz büyüme ihtimali de var. 

Tabi burada ilgi de önemli. Kimisi geçmişe böylesine saygı duyarken kimisi dün ne yaptığını bile önemsemeyebilir. Herkesin tercihidir. Ancak bundan 20 sene sonra bir çocuk gelip plak ve pikapla ilgili merak ettiklerini sorduğunda ona sadece bilgi vermek yerine yıllardır yolculuk yapan bir plağın yorgun sesini dinletmek isterim. 

Bakmayın bu kadar plakla ilgili yazdığıma. Ben de sadece bir dinleyiciyim. Bu konuda ciddi anlamda araştırma yapan, detaylı bilgi sahibi kişiler var. Ben de boş kaldıkça sık sık plaklarla ilgili bilgi toplamaya yada alabileceğim plakları araştırmaya çalışıyorum. Hiç dinlememiş birisi için bu yazı bir şey ifade etmeyebilir ancak bir kere plağın sesinin tadını alanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. 
               


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR