Nihayet hem gönüllerin hem de 11 ayın sultanı olan Ramazan’a eriştik. Çok zor bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde bedenimizi ve ruhumuzu dinlendirecek mübarek Ramazan ayı başlayacak. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ne yazık ki pandemi gölgesinde geçireceğimiz bir Ramazan Ay’ı olacak.

Her ne kadar zorlu bir döneme denk gelmiş olsa da rahmeti, mağfireti ve bereketi ile geldiğinden olsa gerek uzun süre açlığa, susuzluğa rağmen içimizde güzel duyguları bir kez daha doya doya bir ay boyunca yaşayacağımız bir ay olacağından eminiz. Toklukla yaşayan insan bu ayda açlıkla sınanacak. Sahip olduğu bedenini zararlı alışkanlıklarla yormuş bir insan, gün boyu, hatta bazen bir ay boyu bunlardan uzaklaşacak ve vücudunu hafifletecek.

Bir yıl boyunca kirlettiğimiz doku ve organlarımızı sayılı günlerde yıkayarak maddi ve manevi olarak temizlemenin etkisini oruç tutanların yüzünden okumak mümkün. Yapılan araştırmalarda yüz kaslarındaki gerilim ve stres azaldığı için daha naif ve daha güven veren bir beden diline sahip olunduğu ortaya konmuş. Bu başarılar aciz ve iradesi zayıf insanın bu aya mahsus olarak kazandığı sabırdan kaynaklı kazanımlardır. Oruç ile sadece maddi beden temizlenmez, manevi olarak insanda biriken kirler de sökülüp atılır.
Ne diye soracak olursanız; açlık, susuzluk, yeme gibi dürtüleri sabır ile tedavi edilir. Stres gerilim üreten hücreler ramazanda muhabbet, hoşgörü ve fedakarlık üretmeye başlar. Midemiz karaciğerimiz gibi diğer bütün organlarımız dinlenerek arınır.

Ramazan ayında yeme alışkanlıkları değiştiğinden dikkat etmemiz gereken noktalar var. Bunlardan biri yeme alışkanlığındaki değişimin kilo aldırmaya neden olması sorunu olabilir. Bu problemle karşılaşmamak için yeme ve içmede ölçülü ve aşırıya kaçmamalıyız. Tembellik uyku düzensizliği ve açlığa bağlı halsizlik gibi bu aya mahsus yapılan yanlışlarda kilo almanın fitilini ateşleyebilir. Beyaz undan yapılmış pideler yağlı beyaz şekerli tatlılar bu kilolara neden olur. Her şeyden önce bu ay zor durumda olan insanların halinden anlayacağımız bir ay olacak.

Bu yüzden etrafımızda zor durumda olan insanları fark edip onlara yardım edebileceğimiz fırsatlarla dolu bir ay olacak. Öncelikle kendi mahallenizden başlayarak bu insanların derdine derman olabilir, bu mübarek ayı en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz.