TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Ramazanda hoşgörü

Ramazanda hoşgörü

Müslüman alemi için çok değerli olan Ramazan ayı başladı. Oruç ibadetinin gerçekleştirildiği bu ayı sadece yemek içmekten uzak durmak olarak düşünmemek gerekiyor. Bütün gün yemek yemeyip yada su içmeyip ibadet etmek güzel olsa da bunun yanında daha bir çok davranışımıza dikkat etmek gerekiyor. Örneğin orucu tutana gösterdiğimiz saygıyı tutmayana da göstermek gibi. 

Bir birimize karşı hoşgörümüz bu ayda çok daha önem kazanıyor aslında. Bu açıdan bakınca mesela çevremizdeki kişilerin oruçlu olduğunu düşünerek hareket edersek güzel bir saygı örneği göstermiş oluruz. Bu konuya diğer açıdan bakarsak oruç tutmayan yada tutamayan kişilere de mutlaka saygı duymalıyız. Tanımadığınız ve bir şeyler yerken yada içerken gördüğünüz bir kişinin hastalığı nedeniyle ilaç kullandığı, sağlığı el vermediği için orucunu tutamadığını düşünmek gerekiyor. 

Bir de bazılarımız oruçluyken normalden daha fazla gergin oluyor. Bazen öyle boyutlara ulaşıyor ki kalp kırmaya giden durumlar yaşanıyor. Bir yanda güzel bir ibadeti gerçekleştirirken bir yandan da insanları kırmaya hakkımız olmadığını düşünüyorum. Orucun sadece açlık hissetmek olmadığını iyi kavramalıyız. Her anlamda davranışlarımıza dikkat etmeliyiz. İnsanların birbirine yardımda bulunduğu, destek olduğu bu ayda koronavirüse karşı tedbirlerimizi de ihmal etmeyelim. Sık sık hatırlatmakta fayda olduğunu düşündüğüm için bu konuya yeniden değinmek istedim.          
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR