TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Renklerin hiçbir önemi yok

Renklerin hiçbir önemi yok

Spor gündemi keşke her zaman alınan skorlar, maçlar, alınan kupalar, yakalanan başarılar yada yetişmiş yetenekli sporcular olsa . Bizler de basın mensupları olarak bunları haberlerimize taşısak. Elbette olumsuzluklar yaşanıyor. Sporda şiddet, kavga ve olaylar oluyor ancak bunlara bazı zamanlarda hiç istemesek de ırkçılık da ekleniyor. Evet, 2020’yi tamamlayıp 2021’i karşılamaya hazırlandığımız, bu kadar teknolojik gelişmenin yaşandığı dünyamızda sporda ırkçılık devam ediyor. Bir yandan çağdaşlaştığımızı düşünürken hala bu kirli zihniyetin var olması insanı düşündürüyor. 

Bunun son örneğine de ne yazık ki UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi temsil eden Medipol Başakşehir maruz kaldı. Detaya çok girmeyeceğim çünkü hem basın hem de sosyal medya yoluyla ciddi şekilde dile getirildi. Burada başta Pier Webo’nun olmak üzere temsilcimizin duruşunu ayakta alkışlıyorum. Futbol çok güzel bir spor ve ülkece çok seviyoruz ancak hiç kimseye sadece renginden dolayı yapılacak bir saygısızlığı görmezden gelinecek kadar değil. Nitekim de öyle oldu ve gece saatlerinde tüm Türkiye adeta konuyla ilgili birlik oldu.  Türkiye’den gelen tepkilere dünyanın bir çok ülkesinden de destek geldi. Spor kulüpleri ve futbolcular mesajlarıyla ırkçılığa karşı duruş sergiledi. Burada bu tavır, sahalardan ırkçılığın silinip atılması için bence çok önemli. Bu konuda kesinlikle taviz verilmemeli. 

Biz futbol üzerinden ele alsak da ırkçılık nerede olursa olsun kötüdür. Bunun altını çizelim. Ancak madem konumuz spor alanları, burada soruna çözüm ne zaman bulabiliriz bilemiyorum? 
Dünyada birçok müsabakada siyahi futbolculara yapılan bu ırkçılık için mücadele verilse de önüne geçilemiyor. Önceleri tribünlerde yada futbolcuların kendi arasında yaşanan ırkçılığı bir hakemin yapması da akıl almaz bir olay. İnsanların renklerinin ne önemi var? Hepimiz etten kemikten varlıklarız. Görünüşümüz elbette ki farklılık gösterecektir ancak bu neyi değiştirir ki? İş alanlarında, önemli mevkilerde, siyasette, sporda, bilimde daha birçok alanda insanlar renkleriyle değil, becerileri, bilgiler ve tecrübeleriyle bir yerlere gelebiliyor. 

Hele ki futbol gibi yetenek gerektiren bir alanda renklerin hiçbir önemi kalmıyor. Kim beyaz yada siyah olduğu için çok fazla gol atabilir? Bu sizin yeteneğiniz, futbol aklınız yada fiziksel gücünüzle alakalıdır. 
Ülkemize dönecek olursak o kadar güzel insanlar geldi ki futbolumuza. Renkleri bir kenara bırakıp baktığınızda efendilikleriyle Türk futbolseverlerin gönlünde taht kuran birçok yabancı futbolcu yer aldı. Kimisi bayrağımıza, kimisi dini yada milli değerlerimize saygı duydu. Yıllar geçse de anımsanacak izler bıraktı. 

Kısacası insanın insana üstünlüğü yoktur. Olamaz da. Buradan hareketle umarım bundan sonra ne yeşil sahalarda ne de farklı alanlarda hiç kimse böyle kötü bir tavra maruz kalmaz. Bunun önlenmesi için elimizden geleni fazlasıyla yapmalıyız. Yanındayız Pier Webo. Senin de senin gibi bu kirli davranışa maruz kalan ırkı ne olursa olsun herkesin de. Yanındayız.                            
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR