TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

SADELİĞE HASRET KALDIK  

SADELİĞE HASRET KALDIK  

Hayata bakış açısı herkesin farklı olabilir. Kiminin önem verdikleri bir başkası için bir şey ifade etmez ve bu da bunca farklı karakter arasında oldukça normal. Ancak ben son dönemde biraz arttığını düşündüğüm bir konuyu köşeme taşımak istedim bugün. Benim gibi çevrenizde sadeliğe hasret kaldınız mı?

***
Öyle bir hal aldı ki bu durum. Bazılarımız sadece gösteriş için yaşıyor. Abartılı olmayan hiçbir şey onlar için yeterli gelmiyor. Aslında hayatlarında da genelde bu böyle biraz gözlemlediğinizde. Hele biraz sohbet etme şansınız olursa hedeflerinde de bunu görebilirsiniz. 

***
Gösteriş demişken öyle her şeyin pahalısına sahip olanları kast etmiyorum. Bir insanın maddi imkanlarının düşük yada yüksek olması sade yaşamasına engel değil bence. 

***
Bu gösteriş merakı öyle boyutlara geliyor ki bazen, özellikle sosyal medyada kim daha fazla yarışına giriyor sanki insanlar. Geneli yaldızlı, parlak ev eşyalarıyla, insanlara tepeden bakan ve bunu da yorumlarında saklama gereği duymayan paylaşımlar.

*** 
Peki biz ne ara bu kadar gösteriş meraklısı olduk? Görgüsüzlüğün dibine vuran kişilere ne zaman dönüştü toplumun bir kısmı. Kime neyi kanıtlama çabasıdır? 
Öyle yurt dışından örnekler vererek sanki hepimiz sadelikten uzakmışız gibi yazmak istemiyorum ama sade yaşayan insanların sayısının her geçen gün azaldığınız görüyorum kendimce. Fakirleşmek değildir sadelik. Elindekinin değerini bilerek, gösterişten uzak ama kaliteli yaşamaktır bence. 

***
Her yaptığınızı, özellikle de her yediğiniz içtiğinizin insanların gözüne sokmak değildir örneğin sadelik.  Umarım bir gün elimizdekilerin bize yeteceğini, fazlası varsa da buna daha iyi, sağlıklı ve kaliteli bir hayat için sahip olmamız gerektiğini anlarız. Hayat, tüm yaşantıyı görgüsüzce yaşayacak, kendi hayatını, başkalarını kıskandırmak (!) için abartacak kadar boş olmasa gerek. Sağlıklı, kaliteli ve ‘SADE’ yaşamlarımız olsun.  

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR