TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

‘SAĞLIK OLSUN’ DEYİP GEÇİLMİYOR 

‘SAĞLIK OLSUN’ DEYİP GEÇİLMİYOR 

İnsan hayatı boyunca birçok şeye sahip olmak ister. Bunlar için çabalar, uğraşır hatta ömrünü harcar. Kimisi paraya önem verir kimisinin mülkleri değerlidir. Kimisi kariyere odaklanır kimisinin ise tek derdi hayatı tadında yaşamaktır. Ancak öyle bir şey var ki olmadan bu saydıklarımızın pek de önemi kalmıyor. Ne mi o? SAĞLIK. 
Birçok zaman kötü bir olay yaşadığımızda ‘Sağlık Olsun’ deriz. Hatta atlatılan badirelerden sonra sağlığın yerindeyse gerisi önemli değil düşüncesine gireriz. Kısacası sağlık olmadan pek tadı yok birçok şeyin. Bu girişten sonra konuyu hemen önünüze getirmek istiyorum. Sağlık çalışanlarımız ÖLDÜRÜLÜYOR. 
Büyük puntolarla yazıyorum çünkü sağlıkta birçok çare varken ölüm için maalesef yok. Ve daha yakın zamanda bir sağlık çalışanımızı daha kaybettik. Öncesinde de birçok isim işini yaparken vefat etti. 
‘Sağlık çalışanlarına saldırı’, ‘Doktoru darp etti’, ‘Hemşireye hakaret edildi’ bu haber başlıklarında kelimeler değişebilir. Ama konular hep aynı. Sağlık çalışanlarına şiddet gerçekten artık hepimizi üzüyor. En ufak bir ağrı da kapısını çaldığınız, gece vakti yaşadığınız bir sancınızda koşa koşa gittiğiniz, bir çocuğunuzun yada büyüğünüzün hastalığında derman aradığınız bu doktorlara bu saldırının amacı nedir? 
Elbette her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe işini iyi yapmayan, hatta kötü yapan kişiler olabilir. Hatalar ve yanlışlar yapılabilir. Bununla ilgili de gerekli yerlere müracaat yapılabilir. Şiddetin bir çözüm getirdiği var mı? Bence yok. İki gün sonra kapısını çalacağınız bir doktora yada iğnenizi, aşınızı yapacak bir hemşireye, kaydınızı yapacak sağlık personeline uyguladığınız şiddet sadece sizin sağlık hizmeti almanızı engellemiyor. Aynı zamanda o hizmeti almak için bekleyen onca hastanın da sağlık hakkına engel oluyorsunuz. Olamazsınız! 
Bunlar hep sağlık üzerinden giden konular ama bu kişiler işlerinden önce bir insan. Bir anne, baba, eş veya çocuk. Yani bu insanların da aileleri var. Siz bir sağlık çalışanına zarar verirken o aileleri de duygusal anlamda olumsuz etkiliyorsunuz. Özetle ‘Sağlık Olsun’ istiyorsanız sağlıkçılara saygı duymalısınız. Bu vesileyle koronavirüs sürecinde en öne saflarda mücadele eden sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum. Saygıyı fazlasıyla hak ediyorsunuz.                

 

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR