TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Sağlıklı dönüş için destek alınmalı

Sağlıklı dönüş için destek alınmalı

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uzak kaldığımız spor alanlarının özlemini çekerken bir yandan da müsabakaların başlayacağı sürece odaklandık. Henüz net tarih verilemese de özellikle futbol için Haziran ortası gündeme geldi. Süreçle ilgili herkes başlangıç tarihine odaklanırken sürecin sağlık boyutunu göz ardı etmemek lazım. Çünkü sporcular için dönüş çok da kolay olmayacak. 

Gündemi takip etme adına son dönemde bu konu üzerinde durduk. Aydın Devlet Hastanesi Spor Hekimi Uzm Dr. Mustafa Onur Serbest ile gerçekleştirdiğim röportajda detaylarıyla sahalara dönüşün sağlık boyutunu değerlendirdik. Uzman görüşünden anladığımız kadarıyla çok ciddi bir hazırlık süreci olmalı. İşi şansı bırakmamak  gerekiyor. Çünkü faal futbolcular, sadece yaz dönemlerinde buna benzer bir süreç yaşasa da o dönemler bile bu kadar uzun sürmeyebiliyor. 

Olağan bir durum olmadığı için sporcular da sadece evlerinde antrenmanlarla bu dönemi geçiriyor. Takımların bir bir sahaya dönüş için planlama yaptığı süreçte kulüplerin antrenmanlar ve kontroller konusunda mutlaka destek alması gerek. Profesyonel takımlarda sağlık ekipleri bu yönlendirmeleri yapsa da özellikle amatör liglerde mücadele eden takımlara bu konuda büyük iş düşüyor. 

Maçlar bir şekilde kaldığı yerden devam eder ancak yaşanabilecek bir sağlık sorunu sporcuların kısa ve uzun vadede önemli sıkıntılar yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka sahaya iniş öncesi çeşitli testler yapılmalı. Bu testlere göre futbolcuların fiziksel seviyesi belirlenip buna göre antrenman programları belirlenmeli. Herkes evinde kalarak spor yapsa da herkesin aynı fiziksel seviyede kalması kolay değil. Bu göz önünde alınarak ilk etapta bireysel antrenmanlar da yapılabilir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR